Oderwaną dłoń chińscy chirurdzy przyszyli mężczyźnie do kostki stopy

17 gru 2013 r.

Reimplantacja dłoni. Fot. bbc.co.uk

Chińscy chirurdzy oderwaną prawą dłoń przyszyli młodemu mężczyźnie do jego lewej stopy w okolicy kostki, a dopiero po miesiącu przyczepili ją do kikuta ramienia – informuje „BBC News”.

Xiao Wei stracił dłoń na skutek wypadku w pracy. Szczęściem w nieszczęściu było to, że mimo uszkodzenia udało się ją zachować i przewieźć wraz z nim do szpitala w Changsha w środkowych Chinach.

Lekarze nie zdecydowali się jednak natychmiast operować nieszczęśnika. Postanowili, że najpierw przyszyją dłoń w okolice kostki stopy, żeby zapewnić jej ukrwienie, a dopiero potem dokonają reimplantacji. Operacja się powiodła. Chińscy chirurdzy twierdzą, że po odpowiedniej rehabilitacji mężczyzna powinien w pełni odzyskać władzę w dłoni.

Chirurg angielski Cairian Healy z Royal College of Surgeons w komentarzu powiedział, że chińscy lekarze zastosowali procedurę wszczepienia fragmentu ciała w inne miejsce organizmu, która jest stosowana i dobrze opanowana. Zdziwił się jedynie, że dłoń przyczepiono do kostki, a nie pod ramieniem, gdzie można uzyskać lepsze ukrwienie.

Specjalista dodał, że odłożona reimplantacja na ogół dokonywana jest wtedy, gdy pacjenta i jego kończynę trzeba odpowiednio przygotować do takiej operacji. Czasami nie udaje się na czas zebrać ekipy operatorów niezbędnych do przeprowadzenia zabiegu. A trzeba go wykonać najpóźniej w ciągu 15 godzin, gdyż może dojść do martwicy tkanek, mimo tego, że dłoń jest przechowywana w niskiej temperaturze.

Cairian Healy podkreśla, że reimplantacje dłoni nie zawsze się udają. U niektórych pacjentów nie jest ona zadowalająco sprawna, może również powodować bóle. Dlatego część chorych po jakimś czasie domaga się jej amputacji. (PAP) zbw/ agt/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!