Naturalny poród daje więcej satysfakcji

13 gru 2013 r.

Fot. Shutterstock

Kobiety, które urodziły dziecko w sposób naturalny, bez zastosowania znieczulenia miejscowego, czują się szczęśliwsze – zawiadamia czasopismo „Nutricion Hospitalaria”.

Wyniki obserwacji naukowców z Universidad de Granada oraz Hospital Universitario San Cecilio (Hiszpania) wskazują na to, że poród waginalny bez znieczulenia, wczesne rozpoczęcie karmienia piersią (w ciągu 24 godzin) oraz towarzystwo członka rodziny w momencie wydawania dziecka na świat to czynniki, które sprzyjają wysokiemu poczuciu satysfakcji u świeżo upieczonych matek.

Rezultaty badania sugerują ponadto, iż po upływie trzech miesięcy od porodu wśród kobiet o wysokim poziomie szczęścia jest więcej matek karmiących piersią niż wśród kobiet, które były mniej zadowolone po urodzeniu dziecka.

Badacze analizowali poziom satysfakcji poporodowej u 60 matek. Monitorowali ich zachowanie w szpitalu przez pierwsze 24 godziny po przyjściu dziecka na świat, a w ciągu kolejnych dwóch tygodni przeprowadzali z kobietami wywiady telefoniczne. Po upływie trzech miesięcy sprawdzali, w jaki sposób jest karmione niemowlę.

Maria Jose Aguilar Cordero, współautorka badania, podkreśla, że niniejsze analizy mają duże znaczenie dla identyfikowania silnych i słabych stron przebiegu porodu i zwiększania satysfakcji u matek, a tym samym zapobiegania występowaniu depresji poporodowej. (PAP) ooo/ mrt/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!