Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda (USA) zaobserwowali, że podrażnienie kilkoma impulsami elektrycznymi konkretnej części mózgu (przedniej części kory zakrętu obręczy) wywołuje u osób badanych przekonanie o istnieniu czekającego ich wyzwania, a także powoduje przyjęcie postawy świadczącej o pełnej gotowości do sprostania trudnościom.
Odczuciom psychicznym towarzyszą ponadto sygnały fizyczne, np. przyśpieszone tętno.
Stwierdzono, iż specyficzne wrażenie nie pojawia się, jeśli stymulacji podlegają regiony mózgu oddalone zaledwie o 5 milimetrów od wspomnianego miejsca, ani w sytuacji, gdy uczestnicy badania myślą, że otrzymują bodźce elektryczne, ale tak naprawdę nie są poddawani stymulacji.
Badacze przypuszczają, że różnice w budowie przedniej części kory zakrętu obręczy u różnych ludzi mogą odpowiadać za indywidualny poziom wytrwałości w radzeniu sobie z codziennymi problemami (perseverance).
Tradycyjnie przednią część kory zakrętu obręczy łączy się z odczuwaniem emocji i bólu oraz procesem podejmowania decyzji.
Choć rezultaty badania wydają się interesujące pod względem psychologicznym, wymagają dalszej weryfikacji empirycznej przy udziale większej liczby osób (niniejszy eksperyment przeprowadzono tylko na dwóch pacjentach z epilepsją). (PAP) ooo/ agt/