Stymulacja fragmentu mózgu wywołuje chęć do działania

10 gru 2013 r.

Fot. Shutterstock

Elektryczna stymulacja przedniej części kory zakrętu obręczy sprawia, że człowiek czuje się gotowy do podjęcia trudnych wyzwań – czytamy na łamach magazynu „Neuron”.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda (USA) zaobserwowali, że podrażnienie kilkoma impulsami elektrycznymi konkretnej części mózgu (przedniej części kory zakrętu obręczy) wywołuje u osób badanych przekonanie o istnieniu czekającego ich wyzwania, a także powoduje przyjęcie postawy świadczącej o pełnej gotowości do sprostania trudnościom.

Odczuciom psychicznym towarzyszą ponadto sygnały fizyczne, np. przyśpieszone tętno.

Stwierdzono, iż specyficzne wrażenie nie pojawia się, jeśli stymulacji podlegają regiony mózgu oddalone zaledwie o 5 milimetrów od wspomnianego miejsca, ani w sytuacji, gdy uczestnicy badania myślą, że otrzymują bodźce elektryczne, ale tak naprawdę nie są poddawani stymulacji.

Badacze przypuszczają, że różnice w budowie przedniej części kory zakrętu obręczy u różnych ludzi mogą odpowiadać za indywidualny poziom wytrwałości w radzeniu sobie z codziennymi problemami (perseverance).

Tradycyjnie przednią część kory zakrętu obręczy łączy się z odczuwaniem emocji i bólu oraz procesem podejmowania decyzji.

Choć rezultaty badania wydają się interesujące pod względem psychologicznym, wymagają dalszej weryfikacji empirycznej przy udziale większej liczby osób (niniejszy eksperyment przeprowadzono tylko na dwóch pacjentach z epilepsją). (PAP) ooo/ agt/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!