Rok 2013 w medycynie (dokumentacja)

22 gru 2013 r.

Fot. Shutterstock

Sklonowanie ludzkich komórek macierzystych, odtworzenie u myszy komórek słuchowych w uchu wewnętrznym, a w Polsce dwie operacje całkowitego przeszczepu twarzy – niektóre z najważniejszych wydarzeń z dziedziny medycyny w 2013 r.

Poza tym odnotowano pierwszy przypadek przenoszenia się wirusa tzw. ptasiej grypy H7N9 między ludźmi, naukowcy odkryli też nową warstwę rogówki i opisali nieznane wcześniej więzadło w ludzkim stawie kolanowym. Po raz pierwszy badaczom udało się wyhodować w laboratorium trójwymiarowy fragment ludzkiej wątroby.

W Polsce głośno było o dwóch operacjach przeszczepu twarzy przeprowadzonych przez zespół lekarzy pod kierownictwem prof. Adama Maciejewskiego w Centrum Onkologii - Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach. Ponadto, stworzona przez polskich naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i Uniwersytetu Jagiellońskiego eksperymentalna terapia w plasterkach dla chorych na stwardnienie rozsiane (SM) została określona w prestiżowym piśmie „JAMA Neurology”, jako „inteligentna broń”. Z kolei polski program leczenia ostrych białaczek szpikowych został uznany za nowy standard ich leczenia przez National Comprehensive Cancer Network – amerykańską organizację skupiającą najwybitniejszych ekspertów onkologicznych.

STYCZEŃ

- Pierwsza w Polsce operacja pobrania nerki do przeszczepu od żywego dawcy, przy zastosowaniu robota chirurgicznego da Vinci, we wrocławskim Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym.

- Naukowcy z USA po raz pierwszy wykazali, że możliwe jest odtworzenie – na razie u myszy - komórek słuchowych w uchu wewnętrznym. Całkowicie głuche myszy po leczeniu były w stanie odbierać wiele dźwięków.

- Naukowcom z University of Manchester udało się stworzyć sztuczny rybosom - nanomaszynę, która syntetyzuje krótkie peptydy - choć na razie dużo wolniej niż prawdziwy rybosom.

LUTY

- Pojawił się nowy koronawirus podobny do SARS, zdolny do rozprzestrzeniania między ludźmi.

- Użycie drukarki 3D i specjalnych form wtryskowych pozwoliło amerykańskim badaczom na stworzenie sztucznego ucha, które wygląda i funkcjonuje jak prawdziwy narząd.

MARZEC

- Po raz pierwszy udało się wyleczyć dziecko zakażone wirusem HIV. To drugi taki przypadek na świecie. Wcześniej wyleczono dorosłego mężczyznę. W USA dziewczynkę wyleczono powszechnie stosowanymi u noworodków lekami antyretrowirusowymi.

- Pochodząca z Kataru 26-letnia Fatema Al-Ansari, której przeszczepiono w 2007 roku 5 narządów - wątrobę, trzustkę, żołądek oraz jelito cienkie i grube urodziła w szpitalu w Miami zdrowe dziecko, co jest pierwszym przypadkiem udanego porodu u pacjentki po tak wielu przeszczepach.

- Pierwszy na świecie udany przeszczep wysp trzustkowych pod śluzówkę żołądka z użyciem endoskopu przeprowadził u pacjenta polski zespół chirurgów z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie.

- Pierwszą w Polsce operację, polegającą na zablokowaniu obszarów mózgu odpowiedzialnych za zachowania agresywne przeprowadził u 26-letniej kobiety prof. Marek Harat w Klinice Neurochirurgii 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego Bydgoszczy.

KWIECIEŃ

- Seung-Schik Yoo z Harvard Medical School w Bostonie wraz kolegami stworzył system, który pozwala połączyć ludzki mózg ze szczurzym za pośrednictwem komputera - bez potrzeby instalowania implantów w mózgu człowieka czy szczura.

- W Katowicach po raz pierwszy w Polsce przeprowadzono przeszczep komórek macierzystych szpiku kostnego u 80-letniego mężczyzny – poinformowała PAP prof. Sławomira Kyrcz-Krzemień. To najstarszy w naszym kraju pacjent, u którego dotąd wykonano taki zabieg.

- Amerykańscy chirurdzy po raz pierwszy wszczepili sztuczną tchawicę 2,5–letniemu dziecku. Wcześniej kilka podobnych operacji przeprowadzano jedynie u dorosłych.

MAJ

- Międzynarodowy zespół naukowców sklonował metodą Dolly ludzkie zarodki, z których po raz pierwszy można pozyskać komórki macierzyste. Otwiera to nowe możliwości hodowli tkanek i narządów, ale budzi również ogromne kontrowersje etyczne.

- Pionierski zabieg rekonstrukcji górnego odcinka przewodu pokarmowego z wykorzystaniem tkanek z przedramienia wykonano w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu we współpracy z włoskimi chirurgami. Była to pierwsza tego rodzaju operacja w Polsce.

<< < 1 2 3 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!