Rok 2013 w medycynie (dokumentacja)

22 gru 2013 r.

Sklonowanie ludzkich komórek macierzystych, odtworzenie u myszy komórek słuchowych w uchu wewnętrznym, a w Polsce dwie operacje całkowitego przeszczepu twarzy – niektóre z najważniejszych wydarzeń z dziedziny medycyny w 2013 r.

- Pierwszy w Polsce złożony przeszczep twarzy przeprowadził zespół pod kierownictwem prof. Adama Maciejewskiego w Centrum Onkologii w Gliwicach. Biorcą był 33-letni mężczyzna – ofiara wypadku w pracy. Gliwicki przeszczep twarzy był pierwszym na świecie zabiegiem tego typu ze wskazań życiowych – gdyby nie ten zabieg, życie ofiary wypadku byłoby zagrożone.

CZERWIEC

- Brytyjscy naukowcy odkryli nową warstwę rogówki - powłoki pokrywającej przednią część gałki ocznej. Nowo odkryta struktura ma zaledwie 15 mikrometrów grubości (cała rogówka to 550 mikrometrów) i została nazwana warstwą Duy, od nazwiska profesora Harmindera Duy, który zaobserwował jej istnienie.

- Urodziło się pierwsze dziecko poczęte nową, bezpieczniejszą metodą in vitro. Przed poczęciem matka przyjmowała naturalny hormon, kodowany przez gen KISS-1 – „kisspeptynę”, mającą pobudzić jajniki. Brytyjscy lekarze z Hammersmith Hospital oraz Imperial College w Londynie - dzięki którym chłopiec przyszedł na świat - twierdzą, że kuracja kisspeptyną mogłaby pomóc wielu innym kobietom.

LIPIEC

- Stworzona przez polskich naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i Uniwersytetu Jagiellońskiego eksperymentalna terapia w plasterkach dla chorych na stwardnienie rozsiane (SM) została określona w prestiżowym piśmie „JAMA Neurology”, jako „inteligentna broń”.

- Japońscy naukowcy po raz pierwszy wyhodowali w laboratorium trójwymiarowy fragment ludzkiej wątroby. Specjaliści uniwersytetu w Yokohama twierdzą, że uzyskali trójwymiarową strukturę komórek wątroby o średnicy około 5 mm. Wyhodowali je z tzw. indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych. Są to komórki powstające z komórek dojrzałych, np. skóry, które można cofnąć w rozwoju do początkowego etapu, czyli komórek macierzystych, a potem przekształcić je w inne komórki organizmu.

- Pierwszą w Polsce eksperymentalną operację wszczepienia protezy serca z rodziny „Religa Heart” przeprowadzono w Instytucie Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie-Aninie.

- Naukowcom ze Stanów Zjednoczonych udało się zablokować nadmiarowy chromosom, którego obecność jest przyczyną zespołu Downa. Dokonano tego z pomocą genu XIST, wprowadzonego do hodowanych w laboratorium komórek macierzystych, pobranych od osoby z zespołem Downa. Droga do praktycznego wykorzystania tego rodzaju metod w leczeniu osób z zespołem Downa jest jednak daleka.

SIERPIEŃ

- Pierwszy przypadek przenoszenia się wirusa tzw. ptasiej grypy H7N9 z człowieka na człowieka stwierdzono w Chinach. 32-letnia kobieta zaraziła się wirusem od swojego ojca, opiekując się nim w szpitalu. Oboje zmarli na skutek niewydolności wielonarządowej.

- Polski program leczenia ostrych białaczek szpikowych został uznany za nowy standard ich leczenia przez National Comprehensive Cancer Network – amerykańską organizację skupiającą najwybitniejszych ekspertów onkologicznych. Oparta o polski lek metoda w porównaniu z dotychczasowym standardowym leczeniem zapewnia wyższy odsetek całkowitych remisji i aż o 12 proc. zwiększa odsetek wyleczonych. W grupie wysokiego ryzyka, osób w wieku 50-60 lat, ten odsetek wynosi nawet 22 proc.

- Poznańscy chirurdzy pod kierunkiem prof. Witolda Szyftera przeprowadzili unikatową na świecie operację rekonstrukcji krtani przy użyciu okostnej pobranej z uda pacjenta wraz fragmentem kości. Pomagali im w tym specjaliści austriaccy.

WRZESIEŃ

- Implant będący "okienkiem" do mózgu opracowali naukowcy z University of California w Riverside. Wykonany został z przezroczystej itrowo-cyrkonowej odmiany ceramiki stosowanej do wytwarzania protez stawu biodrowego czy koron dentystycznych. Oprócz obserwacji tkanki mózgowej wynalazek może pozwolić na leczenie niektórych chorób neurologicznych przy użyciu lasera.

PAŹDZIERNIK

- Oficjalnie ogłoszono, że w grudniu 2012 roku trzydziestoletnia Japonka urodziła w Tokio syna po zabiegu usunięcia jajników, które w laboratorium poddano „rewitalizacji”, a potem ponownie wszczepiono do jej organizmu.

LISTOPAD

- Belgijscy chirurdzy opisali nieznane wcześniej więzadło w ludzkim stawie kolanowym. Zdaniem prof. Johana Bellemansa oraz dr. Claesa, „nowe” więzadło – nazwane więzadłem przedniobocznym (ALL) ma duże znaczenie w przypadku typowych urazów kolana. Biegnie ono od zewnętrznej strony kości udowej do kości piszczelowej. Stabilizuje staw na przykład przy zmianie kierunku ruchu.

<< < 1 2 3 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!