Gmina Wrocław podarowała sprzęt medyczny do ratowania noworodków

23 gru 2013 r.

Fot. Shutterstock

Inkubator, respirator oraz zestaw narzędzi chirurgicznych do przeprowadzania operacji u małych dzieci otrzymał w poniedziałek Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1. Sprzęt przekazano w ramach prowadzonego od 2008 r. przez samorząd Wrocławia programu.

Jak poinformowała PAP w poniedziałek Anna Bytońska z biura prasowego magistratu, wrocławski program „Zdrowa matka i dziecko”, dotyczący poprawy jakości opieki zdrowotnej nad matką, dzieckiem i rodziną jest realizowany od pięciu lat i gmina Wrocław wydała już na ten cel ponad 2,6 mln zł.

„Gmina zdecydowała się na tę akcję, gdy okazało się, że w całym województwie wskaźnik umieralności noworodków jest stosunkowo wysoki. Po pięciu latach są już pozytywne efekty tych działań” - dodała Bytońska.

Sprzęt przekazany SPK nr 1 we Wrocławiu wart jest ok. 200 tys. zł, a w 2013 r. gmina Wrocław na wszystkie działania związane z programem wydała 455 tys. zł; oprócz zakupu sprzętu uruchomiono również kolejne szkoły rodzenia oraz ośrodki informacyjno-edukacyjne.

Przez pięć lat na program poprawy jakości opieki nad matką i dzieckiem wydatkowano z budżetu Wrocławia ok. 2 mln 660 tys. zł, z tego niemal 1,2 mln zł na zakup sprzętu i aparatury medycznej dla oddziałów położniczych i neonatologii. Jednym z najważniejszych urządzeń był zakup produkowanego w Szwajcarii tzw. koła do porodów wertykalnych o wartości 150 tys. zł.

W ramach programu finansowane są również m.in. ośrodki informacyjno-edukacyjne (za ponad 630 tys. zł), a ok. 340 tys. zł przeznaczono na cztery wrocławskie szkoły rodzenia przy oddziałach położniczych.(PAP) ros/ itm/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!