Metoda in vitro może być dwa razy bardziej skuteczna

23 gru 2013 r.

Fot. Shutterstock

Mapowanie kodu genetycznego zapłodnionych komórek jajowych może dwukrotnie zwiększyć odsetek zakończonych sukcesem zapłodnień in vitro – informuje pismo „Cell”.

Niepłodność to problem około 15 proc. par na całym świecie. Wiele z nich wybiera metodę in vitro. Opiera się ona na połączeniu żeńskiej komórki jajowej oraz plemnika w warunkach laboratoryjnych, a następnie wszczepieniu powstałego zarodka do macicy.

Aby zwiększyć szanse na sukces in vitro, w klinikach leczenia niepłodności stosuje się rozmaite procedury selekcji zarodków, aby wszczepiać tylko te najlepiej rokujące. Często wymagają one pobierania komórek z rosnącego zarodka i mogą nie wychwycić wszystkich problemów genetycznych.

Jak twierdzą naukowcy z uniwersytetu w Pekinie oraz Harvard University, dzięki badaniu pozwalającemu wykryć zdrowe zarodki można będzie zwiększyć odsetek zapłodnień in vitro prowadzących do urodzenia zdrowego dziecka do 60 proc., a nawet więcej. Co ważne, eksperymenty ze stosowaniem tej metody w Chinach dają nadzieję także starszym kobietom.

Nowa metoda, którą wypróbowano na 70 zapłodnionych komórkach jajowych pobranych od dawczyń – ochotniczek analizuje tak zwane ciałka kierunkowe - małe komórki powstałe podczas rozwoju komórki jajowej. Zawierają one pełną informację genetyczną ze strony matki, ale nie pełnią żadnej roli w rozwoju zarodka.

Jak twierdzi Jie Qiao z uniwersytetu w Pekinie, jeśli metoda się sprawdzi, skuteczność in vitro może wzrosnąć z obecnych 30 proc. do 60 proc., a nawet więcej.

Szczególnie przydatne byłyby tego rodzaju badania w przypadku kobiet starszych i tych, u których nie powiodły się wcześniejsze próby. Jednak wypowiadający się dla BBC Dr Yacoub Khalaf z Guy's Hospital w Londynie, zaleca ostrożność. Jeśli bowiem metody badania komórek jajowych bądź zarodków nie będą dostatecznie pewne, mogą prowadzić do utraty cennych komórek jajowych, których zasoby są w przypadku każdej kobiety ograniczone. (PAP) pmw/ krf/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!