Terapia poznawczo-behawioralna łagodzi migreny u dzieci

27 gru 2013 r.

Fot. Shutterstock

Terapia poznawczo-behawioralna (ang. cognitive behavioral therapy, w skrócie CBT) może skutecznie pomóc dzieciom i nastolatkom cierpiącym na przewlekłe migreny - informuje pismo "JAMA".

Naukowcy ze Szpitala Dziecięcego Cincinnati w USA przeprowadzili badania wśród 135 dzieci w wieku od 10 do 17 lat (z czego 79 proc. stanowiły dziewczynki), u których zdiagnozowano przewlekłą migrenę (bóle głowy przez co najmniej 15 dni w miesiącu) o charakterze umiarkowanym lub ostrym (powyżej 20 punktów w skali Pediatric Migraine Disability Assessment Score, PedMIDAS).

"Na przewlekłe migreny cierpi ponad 2 proc. populacji. Wśród dzieci i nastolatków jest to około 1,75 proc." - mówi autor badań dr Scott W. Powers, dodając, że amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) nie zatwierdziła jeszcze żadnej metody leczenia przewlekłych migren u najmłodszych.

Terapia poznawczo-behawioralna stosowana jest w leczeniu m.in. depresji, nerwicy, lęków, bulimii czy zespołu stresu pourazowego. Podczas rozmowy z terapeutą pacjent rozkłada problem na mniejsze części, które łatwiej jest zrozumieć i z którymi łatwiej jest sobie poradzić. Podczas terapii analizowane są myśli, uczucia, reakcje fizjologiczne i działania oraz to, w jaki sposób są one ze sobą wzajemnie powiązane.

Badania prowadzone były w latach 2006 - 2012. Część dzieci przeszła 10 sesji terapii poznawczo-behawioralnej, a część uczestniczyła w 10 spotkaniach edukacyjnych, podczas których instruowano je, w jaki sposób radzić sobie z bólem głowy. Obie grupy przyjmowały jednocześnie amytryptylinę (lek stosowany w profilaktyce migreny).

Na początku obserwacji uczestnicy doświadczali bólów głowy średnio przez 21 dni (średnio o nasileniu wynoszącym 68 pkt. w skali PedMIDAS). Terapia poznawczo-behawioralna pozwoliła zmniejszyć liczbę dni z migreną o 11,5, podczas gdy spotkania edukacyjne - o 6,8.

Po roku 86 proc. dzieci z grupy CBT zaobserwowało zmniejszenie częstotliwości bólów głowy o ponad 60 proc., a w przypadku 88 proc. nastąpił wyraźny spadek nasilenia bólów (poniżej 20 pkt. w skali PedMIDAS). W drugiej grupie dotyczyło to odpowiednio 69 proc. i 77 proc. dzieci.

"Mamy dowód na to, że kognitywna terapia behawioralna może stać się standardem stosowanym w leczeniu przewlekłych migren u dzieci jednocześnie z środkami farmakologicznymi, nie tylko wówczas gdy leki okażą się niewystarczająco skuteczne. Ta forma terapii powinna również stać się bardziej dostępna dla pacjentów" - podsumowuje dr Powers, sugerując, że z jej elementów można byłoby korzystać np. online za pomocą urządzeń mobilnych. (PAP) koc/ ula/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!