Mazowiecki NFZ: rośnie liczba kobiet zgłaszających się na mammografię

31 gru 2013 r.

Fot. Shutterstock

Mieszkanki Mazowsza coraz chętniej korzystają z bezpłatnych badań mammograficznych w ramach "Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka". W mijającym roku skorzystało z tych badań blisko 130 tys. kobiet na Mazowszu - poinformował oddział NFZ.

"Niemal 130 tys. przebadanych kobiet i bez mała 1200 postojów mammobusów to tegoroczny bilans na Mazowszu" - zaznaczyła rzeczniczka prasowa mazowieckiego oddziału NFZ Agnieszka Gołąbek w informacji przesłanej PAP w poniedziałek.

Jak przypomniała, w 2013 r. każdego dnia mammobusy odwiedzały dziennie od kilku do kilkunastu wsi i miasteczek na Mazowszu.

Z danych NFZ wynika, że w 2013 r. w całym województwie – w pracowniach mobilnych i stacjonarnych – przebadano 128 473 kobiety. W wyniku przeprowadzonych badań 4 667 kobiet skierowano do dalszej diagnostyki.

"Mijający rok potwierdził, że rośnie liczba kobiet zgłaszających się na mammografię" - zaznaczyła Gołąbek i przypomniała, że w 2009 r. w ramach programu przebadało się zaledwie 25,87 proc. populacji Mazowsza, w 2012 r. - 38,77 proc., a pod koniec 2013 r. – odsetek ten wyniósł 40,61 proc. populacji.

Na badania mammograficzne w ramach "Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi" mogą zgłaszać się panie w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały wykonywanego badania mammograficznego w ramach programu.

Mazowiecki NFZ co tydzień publikuje aktualne informacje o terminach i miejscach postoju mammobusów na stronie internetowej www.nfz-warszawa.pl/index/pacjent/info/kom_12072013 (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!