Śląski NFZ przedłużył okres wypowiedzenia kontraktu szpitalowi EuroMedic

31 gru 2013 r.

Fot. Shutterstock

Śląski oddział NFZ przedłużył prywatnemu szpitalowi EuroMedic Medical Center w Katowicach okres wypowiedzenia kontraktu – poinformowała w poniedziałkowym komunikacie śląsko-dąbrowska Solidarność.

W poniedziałek informacji nie udało się PAP potwierdzić w śląskim oddziale Funduszu.

Przedłużenie okresu wypowiedzenia daje szpitalowi EuroMedic możliwość leczenia na dotychczasowych zasadach do końca stycznia – w tym czasie sprawa kontraktu placówki ma się ostatecznie rozstrzygnąć.

Pracownicy EuroMedic tuż przed świętami przez blisko tydzień rotacyjnie okupowali siedzibę śląskiego oddziału NFZ - w związku z wypowiedzeniem szpitalowi dużej części kontraktu. Okupację przerwali wieczorem 23 grudnia – wobec zapowiedzi rozmów.

Następnego dnia przedstawiciele kierownictwa i pracowników szpitala uzyskali deklarację po. prezesa NFZ Marcina Pakulskiego ws. rekomendowania dyrektorowi śląskiego oddziału Funduszu przedłużenia wypowiedzianego kontraktu na styczeń. Zgodnie z zapowiedzią władz Funduszu w tym czasie rozpatrzone ma zostać odwołanie szpitala od wypowiedzenia.

Jak przekazał cytowany w poniedziałkowym komunikacie śląsko-dąbrowskiej Solidarności przewodniczący tymczasowej komisji zakładowej tego związku w EuroMedic, kardiochirurg, wojewódzki radny (PO) dr Jan Borzymowski, „śląski oddział NFZ podjął decyzję o przedłużeniu do końca stycznia okresu wypowiedzenia kontraktu na leczenie pacjentów klinice EuroMedic Medical Center”.

Jak wyjaśnił Borzymowski, w tym czasie klinika będzie mogła normalnie funkcjonować, przyjmować i leczyć czekających w kolejce pacjentów. „Ten czas pozwoli też na zakończenie wszystkich procedur związanych ze sporem administracyjnym pomiędzy naszym szpitalem i NFZ oraz na rozpatrzenie zażalenia złożonego przez zarząd kliniki do prezesa NFZ” - zaznaczył lekarz.

Pod koniec września dyrektor śląskiego oddziału NFZ wypowiedział katowickiemu szpitalowi EuroMedic Medical Center umowę w zakresie: kardiologii, chirurgii ogólnej, naczyniowej, kardiochirurgii oraz ortopedii i traumatologii narządów ruchu. Decyzja przewiduje trzymiesięczny okres wypowiedzenia, co oznacza, że kontrakt wygasłby z końcem grudnia. Nadal obowiązuje umowa na izbę przyjęć i okulistykę.

Regionalne media informowały wcześniej o domniemanych nieprawidłowościach podczas zawierania kontraktu przez placówkę. EuroMedic był jednym z dwóch katowickich szpitali, w których CBA sprawdzało procedury ubiegania się o kontrakty na 2012 r. i następne. Weryfikowano też procedury realizacji świadczeń w wybranych rodzajach i zakresach.

Wobec podejrzenia nieprawidłowości w zakresie kontraktowania, CBA w czerwcu przesłało do Prokuratury Okręgowej w Katowicach zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Miałoby ono polegać na przedkładaniu fałszywych lub stwierdzających nieprawdę oświadczeń lub dokumentów w celu uzyskania zamówienia publicznego.

Postępowanie to kontynuowało potem CBA pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Katowice-Zachód. Jednocześnie swe kontrole prowadził NFZ. Przedstawiciele katowickiego oddziału Funduszu informowali, że wypadły one negatywnie dla EuroMedic.

Szpital argumentował, że wskutek postępowań CBA i prokuratury nikomu nie postawiono zarzutów, do dzisiaj nie ma ostatecznych wniosków pokontrolnych, prokuratura nie zakończyła dochodzenia, a wobec właścicieli placówki używane są „niedomówienia, pomówienia, plotki i niejasne sugestie”.

Przedstawiciele EuroMedic podkreślali m.in., że w piśmie informującym o wypowiedzeniu kontraktu nie było uzasadnienia decyzji, a przez cały okres współpracy, od stycznia 2012 r., NFZ nie zgłaszał merytorycznych zastrzeżeń do realizacji kontraktu.

Według wcześniejszych informacji dr. Borzymowskiego w ub.r. szpital wykonał ok. 8 tys. hospitalizacji, udzielając ogółem ok. 15 tys. porad. W wypowiedzianych przez NFZ zakresach umowy zabiegi w EuroMedic miało przejść w 2014 r. ok. 4 tys. pacjentów. Placówka zatrudnia ok. 400 osób.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!