Steroidowy dzienniczek sportowca

2 sty 2014 r.

Fot. Shutterstock

Dzięki rutynowym badaniom moczu ma być możliwe wykrycie każdej próby dopingu steroidami – informuje „New Scientist”.

Od 1 stycznia 2014 r. u zawodowych sportowców wykonywane będą rutynowe kontrole poziomu steroidów w moczu. Celem tych testów nie jest wykrycie specyficznych środków dopingujących, ale uzyskanie danych pozwalających zarejestrować w przyszłości wszelkie podejrzane odchylenia od normalnej fizjologii sportowca. Testy są dodatkiem do „biologicznego paszportu” - stworzonej przez World Anti-Doping Agency (WADA) procedury monitorowania metabolicznego profilu każdego zawodnika.

WADA wprowadziła "paszport" już w roku 2009. Chodziło o długotrwałą, systematyczną kontrolę różnych wskaźników krwi pod kątem wykazania, na podstawie niezwykłych zmian w parametrach krwi, faktu stosowania niedozwolonych substancji. Kontrole krwi przeprowadzane są mniej więcej dziewięć razy w roku. Badany jest np. poziom przenoszącej tlen hemoglobiny i liczba czerwonych krwinek w próbce krwi (pozwala to ujawnić transfuzję krwi lub podawanie hormonu erytropoetyny, pobudzającego wytwarzanie krwinek).

Teraz ta sama procedura zostanie zastosowana do hormonów zawartych w moczu. Do tej pory rutynowa kontrola stosowania steroidów opierała się na indywidualnych pomiarach poziomu testosteronu i epitestosteronu.

Według WADA badanie moczu będzie monitorować sześć steroidów i proporcje pomiędzy nimi, aby ocenić wszelkie odchylenia od typowego obrazu. „Nie potrafimy określić liczby osób, które zostaną złapane, ale bardziej inteligentny program antydopingowy powinien zniechęcać zawodników do oszukiwania" – powiedział Ben Nichols, rzecznik WADA. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!