Sprawność fizyczna kobiet problemem dla Korpusu Piechoty Morskiej

5 sty 2014 r.

Fot. Shutterstock

Ponad połowa Amerykanek, pragnących zostać marines (żołnierkami Korpusu Piechoty Morskiej USA) i przechodzących w tym celu trening, nie zdołała podciągnąć się trzy razy na drążku, co jest minimalnym wymaganiem w teście sprawnościowym.

Test miał zacząć obowiązywać od początku tego roku, ale - jak informuje w piątek agencja Associated Press - Korpus postanowił opóźnić wprowadzenie tego wymogu.

Dowódca Korpusu generał James Amos chce, żeby osoby odpowiedzialne za treningi przyszłych marines "kontynuowały zbieranie danych i zagwarantowały zapewnienie kobietom optymalnych możliwości odniesienia sukcesu" - powiedziała rzeczniczka tej formacji zbrojnej kapitan Maureen Krebs.

Zakładano, że od początku tego roku wszystkie kobiety w Korpusie zdołają podciągnąć się trzy razy na drążku w ramach dorocznego testu sprawności fizycznej; najwyższą notę przewidziano za osiem podciągnięć.

Wymóg ten przetestowano w 2013 roku wśród kobiet, pragnących zaciągnąć się do Korpusu, ale minimalne kryteria spełniło tylko 45 proc. kandydatek - ujawniła kapitan Krebs.

Rzeczniczka dodała, że zdecydowano się odłożyć wprowadzenie tego wymogu nie z obawy przed zagrożeniem dla zdrowia, lecz z uwagi na ryzyko utraty rekrutów i odchodzenia kobiet, które już są w Korpusie.

Siły zbrojne USA mają być maksymalnie otwarte dla kobiet. Odejście od tej polityki wymaga szczegółowego uzasadnienia. Dowódcy wojskowi wielokrotnie akcentowali jednak, że standardy sprawności fizycznej nie zostaną obniżone, by wyjść naprzeciw kobietom.

Agencja AP odnotowuje, że w 2012 roku tylko dwie kobiety z Korpusu zgłosiły się na szkolenie oficerskie i obie nie zdołały go ukończyć. Jednak w 2013 roku trzy panie z powodzeniem ukończyły szkolenie w Korpusie, przechodząc taki sam test sprawnościowy jak mężczyźni, obejmujący m.in. 19-kilometrowy marsz z plecakiem ważącym 36 kg.

Wymagania dotyczące sprawności fizycznej żołnierzy modyfikowano w miarę zmieniających się potrzeb sił zbrojnych. Pierwszy test sprawności fizycznej w Korpusie Piechoty Morskiej, zarządzony w 1908 roku przez prezydenta Theodore'a Roosevelta, przewidywał, że w ciągu trzech dni oficerowie sztabowi muszą przebyć konno 90 mil (144 km), a oficerowie liniowi - przemaszerować 50 mil (80 km). (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!