Znikający opatrunek-implant

5 sty 2014 r.

Fot. Shutterstock

Opatrunek z rozpuszczalnej tkaniny opracowany przez naukowców z Oxfordu ma poprawić wyniki operacji chirurgicznych mięśni i ścięgien – informuje serwis “BBC News”.

Tkanina owijana wokół operowanych tkanek miękkich to dzieło zespołu, na czele którego stoi prof. Andrew Carr z University of Oxford. Będzie testowana u pacjentów z urazami barku.

Co roku w Anglii i Walii przeprowadzanych jest około 10000 operacji chirurgicznych barku, dotyczących ścięgien, które łączą mięśnie z kośćmi. W ciągu ostatniej dekady ich liczba wzrosła o 500 proc., jednak co czwarta operacja kończy się niepowodzeniem – ścięgno pęka. To szczególnie częste u pacjentów po 40. czy 50. roku życia.

Aby zapobiec pękaniu, naukowcy z Oxfordu postanowili zabezpieczyć operowane miejsce tkaniną. Jedna strona implantowanej tkaniny wykonana jest z bardzo odpornych włókien, aby mogła wytrzymać naprężenia związane z ruchem kończyny, druga – z włókien setki razy cieńszych od włosa. Te ostatnie pobudzają procesy naprawcze. Po kilku miesiącach implant ma ulegać rozpuszczeniu, by nie powodował odległych powikłań.

Implant został opracowany dzięki połączeniu nowoczesnej i tradycyjnej technologii – wytworzone z użyciem pionierskiej technologii włókna tkano na miniaturowych, ręcznie obsługiwanych krosnach.

Twórcy metody mają nadzieję, że znajdzie ona zastosowanie także u osób z zapaleniami stawów (do regeneracji chrząstki), przepuklinami, uszkodzeniami pęcherza moczowego i wadami serca. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!