"Puls Biznesu": Psychiatria będzie leczona

7 sty 2014 r.

Fot. Shutterstock

Dla placówek medycznych specjalizujących się w psychiatrii pojawiło się światełko w tunelu. NFZ w niektórych regionach podwyższył wyceny ich świadczeń, np. na Mazowszu o 4 proc. – pisze "Puls Biznesu".

Rzecznik NFZ Andrzej Troszyński mówi, że psychiatria jest dla funduszu kluczowa. Jednym z 5 priorytetów NFZ na 2014 r. jest właśnie poprawa opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień – podkreśla.

Podwyżka to dobra wiadomość, dotąd stawki były zniechęcające – ocenia Marek Wójcik, ekspert ds. rynku medycznego w Związku Powiatów Polskich. Jak mówi, przydałyby się też gwarancje, że wyceny nie spadną. Zachęciłoby to szpitale do otwierania oddziałów psychiatrycznych, dziś zamykanych z racji niskich, niepokrywających kosztów wycen i braku lekarzy – wyjaśnia.

Według informacji "PB", Ministerstwo Zdrowia przymierza się też do reformy opieki psychiatrycznej. W zeszłym miesiącu resort zaprosił m.in. branżowe stowarzyszenia do rozmów ws. ewentualnych zmian.

Jednak rzecznik MZ Krzysztof Bąk zaznacza, że urząd nie prowadzi prac nad reformą lecznictwa psychiatrycznego, a spotkania to element stałego dialogu z przedstawicielami branży. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!