Zidentyfikowano receptory węchowe w płucach

7 sty 2014 r.

Fot. Shutterstock

Komórki rejestrujące bodźce zapachowe znajdują się nie tylko w nabłonku węchowym nosa, ale także w drogach oddechowych człowieka – informuje „American Journal of Respiratory Cell and Molecular Biology”.

Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w St. Louis oraz Uniwersytetu Iowa (USA) odkryli nowy rodzaj receptorów węchowych, które są umiejscowione na błonach komórek neuroendokrynnych w płucach.

Nowe jednostki nazwano płucnymi komórkami neuroendokrynnymi (pulmonary neuroendocrine cells - PNECs).

W przeciwieństwie do receptorów węchowych w błonie śluzowej nosa, PNECs nie przesyłają sygnałów do mózgu w celu identyfikacji zapachu, lecz przy zetknięciu z bodźcem węchowym uwalniają hormony, które powodują kurczenie się dróg oddechowych i wywołują kaszel.

Zadaniem PNECs jest jak najszybsze pozbycie się z organizmu drażniących lub toksycznych substancji.

Badacze przypuszczają, że nadwrażliwość płucnych komórek neuroendokrynnych może mieć ścisły związek z powstawaniem chorób układu oddechowego, np. przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, czy astmy.

„Kiedy ludzie z chorobą układu oddechowego doświadczają patologicznej reakcji na zapachy, jest ona zazwyczaj szybka i gwałtowna. Pacjenci nagle zatykają się i nie mogą oddychać. Te komórki mogą wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje” – mówi Yehuda Ben-Shahar.

Zaobserwowano, że pacjenci z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc mają więcej płucnych komórek neuroendokrynnych w drogach oddechowych niż osoby zdrowe.

Naukowcy mają nadzieję, że opracowanie metody blokowania PNECs mogłoby pomóc w leczeniu chorób oddechowych, zapobieganiu atakom i ograniczeniu przyjmowanych medykamentów. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!