Lepkie nanocząsteczki mogą powstrzymać przerzuty raka

7 sty 2014 r.

Fot. Shutterstock

Nanocząsteczki pokryte specyficznym białkiem mogą niszczyć komórki nowotworowe we krwi i zapobiegać rozprzestrzenianiu się raka – informuje serwis “Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Tworzenie się przerzutów to najniebezpieczniejsze stadium raka. Guzy nowotworowe pojawiają się w całym organizmie, niszcząc ważne dla życia narządy – na przykład mózg, płuca czy wątrobę. Gdy pojawiają się przerzuty, szanse pacjenta znacznie maleją.

Amerykańscy naukowcy z Cornell University zaprojektowali nanocząsteczki, które pozostają w krwiobiegu i zabijają wędrujące komórki nowotworowe, z którymi się zetkną. "Około 90 proc. zgonów z powodu nowotworów związanych jest z przerzutami" - powiedział kierujący badaniami prof. Michael King.

Do maleńkich kulistych nanocząsteczek przyłączane jest zabijające komórki nowotworowe białko zwane Trail (wcześniej stosowane już w badaniach nad rakiem ) oraz inne lepkie białka. Po wstrzyknięciu do krwi, lepkie nanocząsteczki łączą się z białymi krwinkami.

Poruszając się z prądem krwi, białe krwinki zderzają się z innymi obiektami, w tym także komórkami nowotworowymi, które oderwały się od guza i płyną z prądem. Kontakt z białkiem Trail prowadzi do ich zniszczenia.

Autorzy badań określają wynik działania nanocząsteczek jako „dramatyczny”, podkreślają jednak, że wiele jeszcze pozostało do zrobienia. Podczas eksperymentów z ludzką i mysią krwią pod dwóch godzinach przepływu komórki nowotworowe zostały zniszczone.

Zdaniem prof. Kinga nanocząsteczki mogłyby być stosowane przed zabiegami chirurgicznymi lub radioterapią, które mogą prowadzić do odrywania się komórek nowotworowych od głównego guza. Być może zapobiegłyby także rozprzestrzenianiu się bardzo agresywnych nowotworów.

Dotychczasowe badania sugerują, że system nie pogarsza działania układu odpornościowego i nie uszkadza innych komórek krwi ani komórek wyściełających naczynia krwionośne. Zanim jednak rozpoczną się testy z udziałem ludzi, potrzebna jest większa liczba testów na myszach i większych zwierzętach.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!