Badania i sprzęt medyczny dla mieszkańców pogranicza

7 sty 2014 r.

Fot. Shutterstock

Co czwarty mieszkaniec gminy Kętrzyn przejdzie w tym roku badania lekarskie, a tysiąc z nich otrzyma bezpłatnie termometry i aparaty do mierzenia ciśnienia. Gmina uzyskała dofinansowanie z UE na poprawę profilaktyki zdrowotnej na terenach przygranicznych.

Badania profilaktyczne mają objąć 2,2 tys. spośród ponad 8 tys. mieszkańców. Pacjentów będą przyjmować lekarze pięciu specjalności: pediatrii, laryngologii, okulistyki, ginekologii i urologii. Urząd Gminy rozsyła już do sołectw plakaty zachęcające do udziału w tych badaniach i ustala harmonogram wizyt - poinformował PAP we wtorek sekretarz gminy wiejskiej Kętrzyn Marek Olszewski.

Według niego będą to pierwsze na tak dużą skalę badania profilaktyczne w gminie. Jak dodał, lokalny samorząd chce podnieść poziom świadomości zdrowotnej mieszkańców, zachęcić ich do regularnych badań i ułatwić dostęp do lekarzy specjalistów. Osoby, które przyjdą na badania, otrzymają bezpłatnie 150 aparatów do mierzenia ciśnienia i 850 termometrów. Gmina do końca roku ma też zmodernizować gabinety lekarskie we wsiach Nakomiady, Parcz i Wilkowo.

Kętrzyński samorząd uzyskał na ten cel dofinansowanie z Programu Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska-Rosja. Projekt, którego budżet wynosi ponad 217 tys. euro, ma służyć poprawie zdrowia mieszkańców terenów przygranicznych - gminy wiejskiej Kętrzyn w woj. warmińsko-mazurskim oraz rejonu Oziersk w obwodzie kaliningradzkim.

Rosyjski partner - dzięki unijnemu dofinansowaniu - zakupi nowoczesny aparat USG dla tamtejszego szpitala. Samorządy zorganizowały wspólne seminarium medyczne i wzajemne wizyty przedstawicieli instytucji ochrony zdrowia.

Oba samorządy przygotowały też partnerski projekt rozwoju infrastruktury i edukacji sportowej, na który otrzymały z UE blisko 650 tys. euro. Zakłada on budowę stadionu w polskiej wsi Łazdoje oraz remont szkoły sportowej w Oziersku i przygotowanie dokumentacji na budowę tam stadionu. Młodzież z obu krajów uczestniczy we wspólnych turniejach i warsztatach sportowych.

W ocenie samorządowców tego typu przedsięwzięcia mają zintegrować lokalne społeczności po obu stronach polsko-rosyjskiej granicy. W Oziersku w latach 90. ubiegłego wieku osiedliła się grupa potomków polskich zesłańców z Kazachstanu, którzy przeprowadzili się tam, żeby "być bliżej Polski".(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!