Eksperci: nowa bakteria zabiła we Francji troje niemowląt w grudniu 2013 roku

8 sty 2014 r.

Fot. Shutterstock

Eksperci z Instytutu Pasteura podejrzewają, że nowy gatunek bakterii, który znajdował się w workach żywieniowych, w grudniu 2013 r. spowodował śmierć trojga niemowląt w szpitalu na południowym wschodzie Francji - poinformowano we wtorek.

Podczas analizy w podejrzanych workach żywieniowych, które skonfiskowano w szpitalu w Chambery, wykryto "nowy, dotychczas nieopisany i niemający jeszcze nazwy gatunek enterobakterii" - oświadczył przedstawiciel Instytutu, Jean-Claude Manuguerra. Enterobakterie to bakterie żyjące w przewodzie pokarmowym ludzi i zwierząt, a także w glebie i roślinach.

Minister zdrowia i spraw socjalnych Marisol Touraine wezwała do wstrzymania prac laboratorium, które wyprodukowało skażone worki, służące m.in. do żywienia pozajelitowego wcześniaków.

Nie ustalono jeszcze "miejsca ani sposobu" skażenia worków przez nową bakterię - dodała Touraine. Zapewniła, że tuż po pojawieniu się pierwszych podejrzeń władze sanitarne postanowiły wycofać z obiegu 137 podejrzanych worków żywieniowych. Wyprodukowało je 28 listopada ub.r. laboratorium Marette. Worki trafiły następnie do siedmiu francuskich szpitali.

W poniedziałek francuski wymiar sprawiedliwość wszczął śledztwo w sprawie "nieumyślnego zabójstwa i spowodowania obrażeń, celowego narażania życia oraz produkcji leków bez przestrzegania reguł postępowania".

"Będziemy uważnie szukać ewentualnych błędów w całym łańcuchu produkcji, transportu i przechowania" tych worków - powiedział prokurator Marsylii, Brice Robin. Na konferencji prasowej poinformował, że w sześciu spośród dziesięciu zbadanych worków żywieniowych wykryto "rzadką, trudną do zidentyfikowania bakterię, która spowodowała śmierć niemowląt".

Chloe, Theo i Milie zmarły 6, 7 i 12 grudnia 2013 r. na oddziale ratunkowym noworodków w szpitalu w Chambery. Lekarze uratowali czwarte niemowlę, które miało identyczne objawy.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!