PTO: znieśmy limity na onkologię, MZ: taka opcja jest rozważana

8 sty 2014 r.

Fot. Shutterstock

Polskie Towarzystwo Onkologiczne postuluje zniesienie limitowania świadczeń onkologicznych. Resort zdrowia analizuje takie rozwiązanie, ale zwraca uwagę, że w ostatnich 10 latach wartość świadczeń w leczeniu nowotworów zwiększyła się prawie czterokrotnie.

Polskie Towarzystwo Onkologiczne proponuje znieść limity w zakresie świadczeń onkologicznych w liście otwartym do prezydenta RP, premiera i ministra zdrowia. Prezes PTO prof. Jacek Jassem podkreśla w nim, że Towarzystwo widzi jednocześnie „potrzebę istotnej poprawy efektywności wydawanych środków” w opiece medycznej w naszym kraju.

Rzecznik prasowy ministerstwa zdrowia Krzysztof Bąk przyznaje w wypowiedzi dla PAP, że świadczenia udzielane w związku z chorobami nowotworowymi są szczególnie ważne dla zdrowia i życia pacjentów. Twierdzi, że potwierdzają to również dane Narodowego Funduszu Zdrowia.

„Wynika z nich, że w 2004 r. wartość umów w zakresie onkologii we wszystkich rodzajach świadczeń wynosiła niespełna 1,2 mld zł, natomiast w 2013 r. zwiększyła się do ponad 4,5 mld zł – jest więc niemal czterokrotnie większa” – podkreśla rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Dodaje, że jedynie w 2009 r. w porównaniu do 2008 r. nastąpił znaczny wzrost tych wydatków w stosunku do roku – o blisko 36 proc.

Krzysztof Bąk odniósł się również do propozycji PTO zniesienia limitowania świadczeń w zakresie onkologii. Zwraca uwagę, że powinny je poprzedzić szczegółowe analizy skutków takiej decyzji, przede wszystkim finansowych, jak i zapobiegania ewentualnym nadużyciom, do jakich może doprowadzić zniesienie tych limitów. „Ministerstwo Zdrowia wystąpiło do prezesa Narodowego Fundusz Zdrowia o przeprowadzenie takiej analizy” – dodał rzecznik MZ.

Polskie Towarzystwo Onkologiczne podkreśla, że wydatki na leczenie nowotworów per capita stanowią w Polsce około jednej trzeciej średniej unijnej i są znacznie niższe niż w Czechach czy na Słowacji.

PTO zwraca również uwagę na to, że leczenie nowotworów w zaawansowanym stadium zwiększa koszty bezpośrednie, jak i pośrednie ponoszone przez państwo i obywateli. Ograniczanie refundacji tzw. nadwykonań zmniejsza dostęp do leczenia ratującego życie. W konsekwencji, oprócz nieuchronnych skutków medycznych, powoduje także paradoksalny wzrost nakładów w systemie opieki zdrowotnej i systemie opieki społecznej w związku ze znacznie wyższymi kosztami leczenia zaawansowanych nowotworów – stwierdza PTO.

Według Towarzystwa, poprawa skuteczności walki z nowotworami w Polsce wymaga nadania jej najwyższego priorytetu państwowego i odważnych politycznych decyzji. „Decyzje te powinny zmierzać w kierunku zmian strukturalnych w szeroko pojętej walce z nowotworami, zmniejszenia deficytów w finansowaniu i racjonalizacji wydatków” – czytamy w liście otwartym PTO.

Prof. Jassem informuje, że PTO przygotowuje Strategię dla Polskiej Onkologii – polski „Cancer Plan”, którego jednym z elementów jest racjonalizacja wydatków w onkologii. W jego opracowaniu uczestniczy ponad 100 ekspertów w dziedzinie onkologii, zdrowia publicznego i ekonomii, reprezentujących największe towarzystwa i organizacje onkologiczne oraz organizacje pacjentów.

Polski „Cancer Plan” wzorowany jest na podobnych przedsięwzięciach w innych krajach. W 1971 r. ówczesny prezydent USA Richard Nixon ogłosił „The war against cancer”, a w 2000 r. prezydent Jacques Chirac zatwierdził we Francji „Plan cancer”. „Obydwie inicjatywy zapoczątkowały w obu krajach spektakularny postęp w wynikach leczenia nowotworów. Liczymy, że nasz kraj podejmie także takie wyzwanie i że przyniesie ono od dawna oczekiwane efekty” – podkreśla prof. Jassem. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!