WOŚP chce przeszkolić dyspozytorów pogotowia

8 sty 2014 r.

Jerzy Owsiak. Fot. DobreBadanie.pl

Do 19 stycznia mogą zgłaszać się do WOŚP stacje pogotowia zainteresowane przeszkoleniem i wyposażeniem dyspozytorów w wytyczne dotyczące prowadzenia wywiadu, które fundacja przygotowała we współpracy z ekspertami oraz resortem zdrowia.

Wytyczne - w formie podręcznika i specjalnego oprogramowania - przygotowała WOŚP wraz z gronem specjalistów, m.in. Stowarzyszeniem Dyspozytorów Medycznych w Polsce. W środę podczas konferencji prasowej zapowiadającej 22. Finał WOŚP szef fundacji Jurek Owsiak zachęcał do korzystania z tego materiału.

"Ten podręcznik jest gotowy. Przygotowaliśmy go po to, aby każdy dyspozytor miał go na własność. Jesteśmy w stanie wyposażyć w niego wszystkich dyspozytorów w Polsce, za darmo. Zgłaszajcie się do fundacji, do 19 stycznia" - apelował.

Przypomniał, że pomysł opracowania algorytmów dla dyspozytorów narodził się w marcu zeszłego roku, kiedy zmarła dziewczynka, do której nie wysłano karetki. Owsiak i jego żona Lidia Niedźwiecka-Owsiak napisali wtedy list, w którym rozważali dalsze zaangażowanie we wspieranie systemu ochrony zdrowia w Polsce. Po spotkaniu z ministrem zdrowia Bartoszem Arłukowiczem powołano grupę roboczą, która miała pracować nad zmianami w systemie ratownictwa. W jej skład weszli m.in. przedstawiciele WOŚP oraz resortu zdrowia.

Efektem prac zespołu był dokument, zawierający propozycje zmian w sposobie zbierania wywiadu medycznego przez dyspozytorów, którzy mieliby korzystać z narzędzia w postaci specjalnych algorytmów.

Realizacja projektu wymagała działania w kilku obszarach. Pierwszy z nich dotyczył umocowania nowych procedur w obowiązujących przepisach prawnych – czyli zmiany w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie ramowych procedur przyjmowania wezwań i dysponowania zespołami ratownictwa medycznego. Według Owsiaka prace nad rozporządzeniem dobiegają końca i już od 1 lipca wszyscy dyspozytorzy będą musieli korzystać z wytycznych - algorytmów, przygotowanych przez WOŚP, lub innych.

Jak poinformowało biuro prasowe resortu zdrowia, projekt rozporządzenia został przyjęty przez kierownictwo ministerstwa, jednak Rządowe Centrum Legislacji zgłosiło do niego kilka poprawek i teraz resort musi je uwzględnić.

"Dyspozytor jest człowiekiem doświadczonym, ale te procedury ułatwią mu prowadzenie rozmowy z pacjentem. Na podstawie swojej wiedzy, ale i takiego podręcznika, będzie w stanie podejmować decyzje, których będzie pewien" - mówił Owsiak.

Algorytm zawiera zestaw aktualnych, rozbudowanych protokołów zbierania wywiadu. Każdy z nich dotyczy innego rodzaju zdarzenia i pozwala na doprecyzowanie, czy w danej sytuacji konieczny jest przyjazd zespołu ratownictwa medycznego. Pośród protokołów znalazł się również algorytm poświęcony dziecku z wysoką gorączką – sytuacja budząca wiele wątpliwości i trudności w zidentyfikowaniu stanu zagrożenia życia.

Fundacja chce dotrzeć do wszystkich dyspozytorów w kraju i pomóc w przygotowaniu do wdrożenia nowych procedur.

Wszyscy dysponenci, w których strukturach znajdują się stanowiska dyspozytorskie, otrzymali od WOŚP zaproszenie do skorzystania z tego rodzaju wsparcia. Każdy dysponent, który zadeklaruje chęć skorzystania ze wsparcia fundacji, otrzyma książki (dla każdego dyspozytora), a także oprogramowanie, które ułatwi korzystanie z algorytmów w codziennej pracy. Fundacja WOŚP wraz z Medycyną Praktyczną, która brała udział w opracowywaniu algorytmów, przygotowuje konferencję szkoleniową, na której zostaną przekazane bezpłatnie materiały oraz przedstawiony zostanie instruktaż stosowania algorytmów.

Korzystając z tych materiałów w przyszłości, dysponenci będą mogli liczyć na pełne wsparcie techniczne, a także na uaktualnianie algorytmów przez zespół ekspercki na podstawie najświeższych danych.

Jak poinformował Owsiak, do środy chęć korzystania ze wsparcia WOŚP zgłosiło 70 dysponentów, spośród 140 pracujących w Polsce. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 19 stycznia.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!