Bakterie przyspieszają poród

9 sty 2014 r.

Fot. Shutterstock

Ważna przyczyna przedwczesnego porodu – zbyt wczesne pęknięcie błon płodowych – może mieć związek z obecnością bakterii – informuje pismo „PLOS ONE”.

Wcześniaki to dzieci urodzone przed 37 tygodniem ciąży. Częściej występują u nich problemy zdrowotne. Ostatnie dziesięciolecia przyniosły znaczną poprawę opieki nad wcześniakami, jednocześnie jednak wcześniactwo staje się coraz powszechniejsze.

Przyczyną, co trzeciego przedwczesnego porodu jest zbyt wczesne pękniecie błon otaczających rozwijające się dziecko. Badając próbki tych błon pobrane po porodzie (przedwczesnym lub o czasie) od 48 kobiet, zespół prof. Amy Murthy z Duke University School of Medicine zaobserwował, że pod wpływem niektórych bakterii błony płodowe mogą stać się cieńsze i pęknąć zanim jeszcze dziecko osiągnie odpowiedni stopień rozwoju.

Najczęściej poród następuje w ciągu tygodnia od pęknięcia błon płodowych. Zdarza się jednak, że ciążę udaje się przedłużyć nawet o kilka tygodni.

Zdaniem autorów badań, jeśli obecność bakterii rzeczywiście jest przyczyną pęknięcia błon płodowych możliwe będzie opracowanie badań przesiewowych i potencjalnych metod zapobiegawczych – na przykład podawania antybiotyków.

Autorzy artykułu nie podali nazwy bakterii. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!