Serce można skleić

10 sty 2014 r.

Fot. Shutterstock

Nowy medyczny superklej może posłużyć do korygowania wad serca albo powstrzymania krwawienia na polu bitwy – informuje pismo "Science Translational Medicine".

Klej opracowali naukowcy z Harvard Medical School. Po kilkusekundowym naświetleniu ultrafioletem pozwala uzyskać wytrzymałą i wodoodporną spoinę. Inspiracją dla stworzenia kleju były wydzieliny małży, dzięki którym potrafią się one mocno przytwierdzić do mokrego podłoża.

Choć chirurdzy stosowali kleje już wcześniej – na przykład do łączenia brzegów ran – wytrzymałość uzyskanej spoiny była zbyt mała, aby stosować je we wnętrzu serca czy do łączenia dużych naczyń krwionośnych.

Jak wykazały testy przeprowadzone na świniach, nowy klej może w ciągu kilku sekund uszczelniać ubytki w sercu i wytrzymuje siły działające w jego wnętrzu. Serce świni jest bardzo podobne do ludzkiego.

Twórcy kleju twierdzą, że może on uzupełniać, a nawet zastąpić szwy oraz specjalne zszywki chirurgiczne podczas operacji serca, jelit czy naczyń krwionośnych, a szczególnie przydatny byłby w chirurgii małoinwazyjnej. Przydałby się także do szybkiego zamykania ran po urazach. W ciągu dwóch-trzech lat powinien stać się powszechnie dostępny. Wcześniej specjaliści chcą się przekonać, jak zachowuje się wprowadzony do organizmu klej po dłuższym czasie.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!