Ośrodek onkologiczny otwarto w Śląskim Uniwersytecie Medycznym

10 sty 2014 r.

Uniwersyteckie Centrum Okulistyki i Onkologii Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Fot. Facebook, profil Szpitala Klinicznego Ceglana

Specjalistyczny ośrodek onkologiczny otwarto w piątek w Uniwersyteckim Centrum Okulistyki i Onkologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Inwestycja warta 90 mln zł została zrealizowana dzięki partnerstwu publiczno–prywatnemu, pieniądze wyłożyły uczelnia, szpital i prywatni inwestorzy.

„Nie ma pieniędzy publicznych na stworzenie pełnoprofilowego ośrodka onkologicznego, który diagnozowałby, leczył, ale jednocześnie uczył, i gdzie byłyby prowadzone badania naukowe. Zaczęliśmy się więc zastanawiać, w jaki sposób to można zrealizować” – powiedział rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Przemysław Jałowiecki.

„Mieliśmy budynek w stanie surowym zamkniętym, który przez ponad 30 lat był niewykorzystany i właściwie niszczał. Jako uczelnia wyraziliśmy zgodę, by szpital ogłosił przetarg na wynajęcie powierzchni. Znaleźli się chętni, którzy zdecydowali się tam stworzyć ośrodek diagnostyczny z aparaturą na najwyższym światowym poziomie, ale również zakład radioterapii z trzema akceleratorami” – dodał.

Placówka nie ma na razie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Rektor ma jednak nadzieję, że go podpisze. „Nie sądzę, by to było racjonalne, aby ośrodek akademicki, w którym jest możliwość kompleksowego diagnozowania i leczenia chorób nowotworowych, pozostawał bez kontraktu” – ocenił Jałowiecki. Jak wyjaśnił, kontrakt z NFZ zawrze szpital, który będzie zlecał wykonywanie procedur zewnętrznym podmiotom, czyli prywatnym inwestorom.

„To, że mamy tu przykład partnerstwa publiczno–prywatnego podgrzewa atmosferę, choć niepotrzebnie. Jak mówią Chińczycy, nieważne, czy kot jest biały czy czarny – ważne, żeby łapał myszy” – powiedział podczas konferencji prasowej przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego prof. Jacek Jassem.

Katowicki ośrodek jest zaledwie drugim – obok gdańskiego – pełnoprofilowym ośrodkiem onkologicznym w strukturze polskich uczelni medycznych. „Wyniki leczenia onkologicznego w Polsce, jeśli chodzi o 5-letnie przeżycia, są gorsze od średniej unijnej – to m.in. efekt błędów organizacji systemu opieki nad pacjentem onkologicznym w Polsce. Chcielibyśmy, żeby państwo zainwestowało w akademicką onkologię” – dodał Jassem.

Specjalistyczny ośrodek onkologiczny w Uniwersyteckim Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach to jedna z najnowocześniejszych placówek tego typu w kraju. Dzięki wielomilionowej inwestycji możliwe było utworzenie oddziałów: onkologii, radioterapii i chirurgii onkologicznej, poradni onkologicznej i chirurgii onkologicznej oraz wyposażenie ośrodka w pracownię RTG, PET-CT, rezonans magnetyczny i tomograf komputerowy, akceleratory liniowe oraz drugi w Polsce Gamma Knife – wyjątkowo precyzyjne, warte ok. 4 mln euro urządzenie służące do leczenia zmian nowotworowych w mózgu.

Ośrodek ten, jako jeden z pierwszych w Polsce, specjalizować się będzie w kompleksowym leczeniu nowotworów piersi. Realizowany w tym zakresie projekt „breast unit” zakłada skupienie w jednym miejscu wszystkich niezbędnych działań i sprzętu służących do wykonania pogłębionej diagnostyki oraz leczenia i terapii. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!