Gorąca krew pomoże wykryć raka

10 sty 2014 r.

Fot. Shutterstock

Nowy test wykorzystujący ciepło do badania białek krwi pozwala wykryć raka szyjki macicy, a nawet określić stopień jego zaawansowania - informuje pismo „Plos One”.

„Termogram osocza” pozwala rozpoznać białka występujące we krwi – w tym także te wytwarzane przez nowotwory. Każde białko inaczej reaguje na ciepło.

Metodę opracowali naukowcy z University of Louisville i przetestowali na 67 kobietach w różnych stadiach raka jajnika. Okazało się, że można nie tylko wykryć zmiany nowotworowe, ale i określić ich stopień zaawansowania.

Wypowiadający się dla BBC brytyjscy specjaliści z Cancer Research UK przyznają, że test może zwiększyć wykrywalność raka szyjki macicy, potrzebne są jednak dodatkowe dane dotyczące jego dokładności i wiarygodności – trzeba wypróbować test na większej grupie kobiet.

Obecnie stosowane badania przesiewowe opierają się na poszukiwaniu pod mikroskopem nieprawidłowych komórek w wymazie pobranym specjalną szczoteczką z szyjki macicy oraz wykrywaniu obecności zwiększających ryzyko zachorowania wirusów brodawczaka ludzkiego. Nowa metoda jest mniej inwazyjna i wygodniejsza.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!