"Dziennik Polski": Obywatelska nowela ustawy - leki mogą być tańsze

12 sty 2014 r.

Fot. Shutterstock

Jeśli wydatki pacjenta na niezbędne leki przekroczą 400 zł miesięcznie, nadwyżkę pokryje NFZ- to najważniejsze założenie obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy refundacyjnej, który marszałek Sejmu skierowała do pierwszego czytania– pisze "Dziennik Polski".

Coraz częściej mamy pacjentów z chorobami spowodowanymi nieprzyjmowaniem zapisanych leków - mówi dr Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego, które przygotowało projekt. Nic dziwnego, skoro dla mniej zamożnych seniorów wydanie kilkuset zł w aptece powoduje, że brakuje już na podstawowe opłaty – wyjaśnia.

Byłoby źle, gdyby decydenci zrozumieli skutki takiej polityki dopiero, gdy z NFZ będą szły gigantyczne pieniądze na leczenie powikłań u chorych – mówi z kolei Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, która z Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Lekarzy pomagała zebrać podpisy pod projektem.

Proponowane zmiany mają pacjentom ułatwić dostęp do leków, a z lekarzy zdjąć zbędną biurokrację, zajmującą czas, który mogliby poświęcić chorym. Projekt daje też medykom prawo do zapisywania leków zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, a nie - jak obecnie - według często nieaktualnych wskazań resortu zdrowia – pisze "DP". (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!