Szczupli i niewysportowani mniej narażeni na zawał niż aktywni, ale z nadwagą

13 sty 2014 r.

Fot. Shutterstock

Aktywność fizyczna w wieku kilkunastu lat pomaga zmniejszyć ryzyko zawału u mężczyzny w późniejszym życiu, jednak mniej narażeni są panowie, którzy jako nastolatkowie byli mało aktywni i szczupli niż ci, którzy byli aktywni, lecz jednocześnie mieli dużą nadwagę.

Tak wynika z badań przeprowadzonych przez szwedzkich naukowców, a opisanych na łamach "European Heart Journal".

Naukowcy z Uniwersytetu w Umea przeanalizowali dane dotyczące 743,5 tys. mężczyzn, którzy w latach 1969-1984 przeszli badania kwalifikujące do służby wojskowej (mieli wówczas po 18 lat). Sprawność fizyczną oceniano m.in. na podstawie testu na rowerku stacjonarnym. Mężczyzn monitorowano średnio przez 34 lata.

Badacze oszacowali, że 1222 na 100 tys. mężczyzn przeszło zawał, przy czym ryzyko było o 35 proc. niższe u mężczyzn, którzy w wieku kilkunastu lat mieli wagę w normie bez względu na poziom aktywności.

"Sama sprawność fizyczna nie niweluje ryzyka wynikającego z posiadania zbędnych kilogramów. Innymi słowy, waga w normie ma większe znaczenie niż kondycja fizyczna, jednak oczywiście najlepiej być zarazem sprawnym i szczupłym" - mówi autor badań Peter Nordstrom.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!