Marihuana przyspiesza pojawienie się psychozy

13 sty 2014 r.

Fot. Shutterstock

Częste palenie marihuany ma związek z szybszym wystąpieniem pierwszego epizodu psychozy - wynika z badań przeprowadzonych przez brytyjskich naukowców, o których informuje Reuters Health.

Już wcześniejsze badania sugerowały, że palenie marihuany może wywoływać u niektórych osób psychozę, zwłaszcza tych z historią pokrewnych zaburzeń zdrowia psychicznego w rodzinie czy posiadających specyficzne mutacje genetyczne.

Naukowcy z Kings College London przeprowadzili ankietę w grupie 410 osób w wieku 18 - 65 lat (dwie trzecie stanowili mężczyźni), które z powodu psychozy leczone były szpitalnie.

Pytania dotyczyły stosowania różnego rodzaju używek i narkotyków. Ustalono, że osoby, które paliły najwięcej i mocniejsze odmiany marihuany (o wysokim stężeniu aktywnego związku THC) średnio o 6 lat wcześniej doświadczały pierwszego epizodu psychozy w porównaniu z osobami, które nie paliły nigdy. W przypadku palących marihuanę mężczyzn średnia wieku, w którym następował pierwszy epizod wynosiła 26 lat, a w przypadku kobiet 29.

Częściej mocniejszą marihuanę paliły osoby, które po raz pierwszy sięgnęły po nią w wieku 15 lat lub wcześniej. Ta grupa była najbardziej narażona na wczesne wystąpienie zaburzeń psychotycznych.

"Wiek ma znaczenie - mówi autorka badań dr Marta Di Forti. - Nastolatkowie i dwudziestoparolatkowie są w okresie o krytycznym znaczeniu dla ich wykształcenia i rozwoju zawodowego. Wczesne wystąpienie epizodu psychozy może wiec negatywnie wpłynąć na prawdopodobieństwo osiągnięcia przez nich optymalnego poziomu swoich możliwości".(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!