Do 20 proc. spadł odsetek Polek palących papierosy

13 sty 2014 r.

Fot. Shutterstock

Odsetek Polek palących papierosy po raz pierwszy zmniejszył się poniżej 20 proc. – poinformował PAP prof. Witold Zatoński. Polki coraz częściej jednak chorują na związanego z paleniem raka płuca.

Kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii w Warszawie prof. Witold Zatoński powiedział, że w Polsce systematycznie spada liczba palaczy, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. W 2013 r. po raz pierwszy odsetek palących Polek zmniejszył się poniżej 20 proc. „O ile na początku lat osiemdziesiątych XX w. paliła papierosy co trzecia Polka, to teraz jedynie co piąta, czyli tyle, ile w wielu innych krajach zachodnich" - podkreśla specjalista.

Niepokojący jest wzrost zachorowań na raka płuca wśród kobiet, jednego z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Liczba zgonów z tego powodu w porównaniu do lat 60. XX w. wzrosła wśród pań aż czterokrotnie. W tym okresie Polki zaczęły palić papierosy, a w latach 80., gdy pojawiło się większe przyzwolenia dla palenia wśród kobiet, zaczęły masowo sięgać po papierosy.

Obecnie najwięcej palących kobiet ma od 45 do 64 lat. W tym wieku od nikotyny uzależniona jest prawie co trzecia Polka i to one po ponad 20-30 latach nałogu najczęściej chorują na raka płuca.

Ogólny spadek odsetka palących kobiet sprawi jednak, że po pewnym czasie coraz rzadziej będą one chorować na raka płuc. Taką prawidłowość wcześniej zaobserwowano u mężczyzn. „Jak tylko zmniejszyła się wśród nich liczba palaczy, jednocześnie spadła zachorowalność i umieralność na raka płuca” – dodaje prof. Zatoński.

Według Global Adult Tobacco Survey, od początku lat 80. XX w. odsetek palących mężczyzn zmniejszył się w Polsce ponaddwukrotnie - z 65 proc. do około 30 proc. i nadal spada, bo coraz więcej osób chce rzucić palenie.

”Każdego roku 30 proc. mężczyzn i 40 proc. kobiet deklaruje w naszym kraju chęć pozbycia się nałogu palenia tytoniu” - podkreśla prof. Zatoński, który zapoczątkował w Polsce kampanie antynikotynowe. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się wszelkie środki wspomagające zerwanie z nikotynizmem. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!