Ochrona przed udarem i jego skutkami

13 sty 2014 r.

Fot. Shutterstock

Jak wykazały duńskie badania, leki zmniejszające krzepliwość krwi nie tylko zapobiegają udarom, ale także zmniejszają ryzyko zgonu i uszkodzenia mózgu, jeśli do udaru jednak dojdzie – informuje pismo „Stroke”.

Jednym z najważniejszych czynników ryzyka w przypadku udaru jest migotanie przedsionków. Typowe objawy tego częstego zaburzenia to uczucie kołatania serca, duszność i zmęczenie. U osób z migotaniem przedsionków udar występuje aż pięć razy częściej i przeważnie ma cięższy przebieg.

Naukowcy z uniwersytetu w Aarhus oraz szpitala uniwersyteckiego w Odense prześledzili losy 11 356 Duńczyków cierpiących z powodu migotania przedsionków i hospitalizowanych z powodu udaru w latach 2003-2009. Tylko 22 proc. było prawidłowo leczonych środkami zmniejszającymi krzepliwość krwi (antykoagulantami).

To największe jak dotąd badanie tego rodzaju. Okazało się, że przyjmowanie środków zmniejszających krzepliwość krwi (antykoagulantów) nie tylko zapobiega udarowi niedokrwiennemu (wywołanemu przez blokujący naczynie krwionośne zakrzep), ale także łagodzi skutki uszkodzenia mózgu.

Standardowo osobom z migotaniem przedsionków podawane są doustne leki przeciwzakrzepowe - warfaryna i inne pochodne kumaryny. Niestety, terapia warfaryną ma liczne ograniczenia. Skuteczność jej działania obniżają np. pokarmy bogate w witaminę K, jak świeże warzywa (kapusta, sałata, kalafior, szpinak, soja i wątróbka). Warfaryna wchodzi także w interakcje z różnymi lekami, również tymi często stosowanymi, jak ibuprofen czy aspiryna, niektórymi antybiotykami, lekami na depresję, przeciwgrzybicznymi, z alkoholem czy sokiem grejpfrutowym.

Warfaryna działa w bardzo wąskim zakresie - gdy rozrzedzi krew za słabo, ryzyko niedokrwiennego udaru mózgu znacznie wzrasta. Gdy rozrzedza za bardzo, pacjent jest narażony na udar krwotoczny. Dlatego osoby zażywające lek muszą regularnie kontrolować parametry krzepliwości krwi i kontaktować się z lekarzem, by odpowiednio dobierał dawkę (czasem trzeba się badać nawet raz na tydzień). (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!