Arłukowicz: za kilka tygodni propozycje rozwiązań dot. onkologii

14 sty 2014 r.

Bartosz Arłukowicz. Fot. PhilipLaTorre/Wikipedia

Onkologia wymaga zmian, powstał zespół roboczy, który za kilka tygodni przedstawi pierwsze propozycje rozwiązań - powiedział minister zdrowia Bartosz Arłukowicz po spotkaniu z przedstawicielami Polskiego Towarzystwa Onkologicznego (PTO).

Arłukowicz po spotkaniu zespołu, który ma opracować zmiany w onkologii, powiedział dziennikarzom, że do prac zaprosił nie tylko onkologów, ale też dyrektorów szpitali. Poinformował, że zespół został podzielony na cztery grupy robocze, które mają zaproponować zmiany.

"Onkologia wymaga zmian, ale nie tylko organizacyjnych, finansowych, ale także strukturalnych” - ocenił.

Minister pytany o ewentualne zniesienie limitów finansowania świadczeń onkologicznych, odpowiedział, że ta kwestia jest także przedmiotem prac zespołu. Dodał jednocześnie, że zniesienie limitów musi być oparte o możliwości finansowe.

"Pacjent jest dzisiaj zagubiony w systemie i z całą pewnością należy postawić na kompleksowość, na szpitale, które zajmują się pacjentem od a do z" - podkreślił Arłukowicz.

"W ciągu najbliższych tygodni przedstawimy pierwsze propozycje rozwiązań" - zapowiedział.

Prezes PTO prof. Jacek Jassem ocenił rozmowie z PAP, że spotkanie miało bardzo konstruktywny charakter. "Przedstawiliśmy różne sposoby rozwiązania problemu ograniczonego dostępu do świadczeń onkologicznych, m.in. zaproponowaliśmy pilotażowy program znoszenia limitów świadczeń onkologicznych" - wyjaśnił.

Dodał, że rozmowa dotyczyła też innej alokacji środków na onkologię, np. aby więcej świadczeń z zakresu chemioterapii było wykonywanych w ambulatorium, zamiast w ramach hospitalizacji. "Pobyt w szpitalu nie zawsze jest niezbędny w przypadku chemioterapii, a kosztuje znacznie więcej" - dodał.

Prezes PTO zwrócił też uwagę, że pacjenci nadal zapisują się do kilku kolejek jednocześnie, ponieważ brakuje dobrego systemu weryfikacji, gdzie pacjent jest leczony. Wskazał ponadto na brak sprawnego systemu, w którym pacjent mógłby sprawdzić czas oczekiwania na wizytę do konkretnego lekarza.

Przedstawiciele PTO od dłuższego czasu przekonują, że limitowanie świadczeń onkologicznych powinno być zniesione. Taką zmianę postulowali m.in. w liście do prezydenta, premiera i szefa MZ.

Prof. Jassem w liście wysłanym w ubiegłym tygodniu podkreślił, że Towarzystwo, oprócz potrzeby zniesienia limitów, widzi „potrzebę istotnej poprawy efektywności wydawanych środków” w opiece medycznej w Polsce.

Rzecznik prasowy ministerstwa zdrowia Krzysztof Bąk powiedział PAP, że propozycja zniesienia limitowania świadczeń w zakresie onkologii powinna być poprzedzona szczegółową analizą skutków takiej decyzji, przede wszystkim finansowych, jak i zapobiegania ewentualnym nadużyciom, do jakich może doprowadzić zniesienie limitów. Dodał, że resort wystąpił do NFZ o przeprowadzenie takiej analizy.

Według PTO wydatki na leczenie nowotworów per capita stanowią w Polsce około jednej trzeciej średniej unijnej i są znacznie niższe niż w Czechach czy na Słowacji.

PTO zwraca również uwagę na to, że limitowanie świadczeń onkologicznych prowadzi do opóźnień w leczeniu raka i wzrostu nakładów finansowych, ponieważ koszty leczenia zaawansowanych nowotworów są znacznie wyższe.

Według Towarzystwa poprawa skuteczności walki z nowotworami w Polsce wymaga nadania jej najwyższego priorytetu państwowego i odważnych politycznych decyzji. Prof. Jassem poinformował w liście, że PTO przygotowuje Strategię dla Polskiej Onkologii – polski „Cancer Plan”, którego jednym z elementów jest racjonalizacja wydatków w onkologii.

W ubiegły piątek premier Donald Tusk, przedstawiając plany rządu na najbliższy rok, zapowiedział szczególnie intensywne prace, jeżeli chodzi o ograniczenie kolejek do świadczeń w onkologii. Dodał, że objął nieformalny patronat nad tymi pracami.

Jak podkreślił zaproponowane rozwiązania będą się mieściły w ramach możliwości finansowych państwa. Zaznaczył jednocześnie, że zmiany - szczególnie w przypadku onkologii - „powinny i muszą przynieść, szybkie, widoczne jeszcze w 2014 r. efekty, jeśli chodzi o dostępność i czas oczekiwania na podjęcie leczenia".(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!