W Syrii z powodu walk wstrzymano szczepienia dzieci przeciw polio

14 sty 2014 r.

Fot. Shutterstock

Z powodu nasilających się walk w prowincji Ar-Rakka na północy Syrii Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nie były w stanie zaszczepić przeciwko polio 100 tys. dzieci - poinformowano w poniedziałek.

Te dwie organizacje wezwały zaangażowane strony do wstrzymania walk w prowincji Rakka i umożliwienia lekarzom kontynuowania kampanii szczepień.

Uruchomiono ją w listopadzie ub.r. na skutek wykrycia miesiąc wcześniej 17 przypadków polio (choroby Heinego-Medina) u małych Syryjczyków. Były to pierwsze przypadki tej zakaźnej choroby w Syrii od 1999 roku.

Polio stanowi poważne zagrożenie w tym kraju i wszystkie dzieci mają prawo do tego, by zabezpieczyć je przed chorobą, która w ciągu kilku godzin może doprowadzić do paraliżu - napisały WHO i UNICEF w komunikacie.

"Podczas drugiej rundy szczepień nie dotarliśmy do miasta Rakka. Poza naszym zasięgiem jest ok. 100 tys. dzieci w mieście i na jego obrzeżach" - powiedziała przedstawicielka WHO w Syrii, Elizabeth Hoff.

Rakka jest jedyną stolicą prowincji w Syrii, znajdującą się w rękach rebeliantów, i WHO nie ma bezpośredniego kontaktu z działającymi na jej terenie ugrupowaniami islamistycznymi - dodała. Z kolei działacze praw człowieka informowali w niedzielę, że powiązana z Al-Kaidą grupa o nazwie Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL), starając się odzyskać większość utraconego wcześniej terytorium, w ciągu dwóch dniach zabiła dziesiątki islamistów z rywalizujących ugrupowań.

Jak powiedziała Hoff, podczas drugiej rundy masowych szczepień udało się dotrzeć do 2,15 mln dzieci w Syrii, także w prowincji Rakka. "Kampania informacyjna była bardzo skuteczna. Rodzice przyprowadzają swoje dzieci" - podkreśliła.

Dodała, że od października nie odnotowano nowych przypadków choroby. Wówczas wykryto 15 przypadków we wschodniej prowincji Dajr az-Zaur, jeden w Aleppo (Halab) na północnym zachodzie i jeden w Dumie pod Damaszkiem.

W ramach największej akcji przeciwko polio na Bliskim Wschodzie szczepieniami objęto dzieci w Syrii, a także w krajach, gdzie przebywa wielu syryjskich uchodźców: Libanie, Jordanii, Iraku, Turcji i Egipcie. Akcja prowadzona jest również na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Strefie Gazy.

Choroba przenosi się zazwyczaj przez kontakt bezpośredni - głównie drogą pokarmową lub w mniejszym stopniu drogą kropelkową; dotyka zwykle dzieci poniżej 5. roku życia. Wirusy polio mogą wywołać uszkodzenie nerwów objawiające się niedowładem lub porażeniem mięśni. W niektórych przypadkach choroba może być śmiertelna.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!