Ćwicz, aby zyskać kontrolę nad życiem

14 sty 2014 r.

Fot. Shutterstock

Ludzie aktywni fizycznie potrafią lepiej radzić sobie z zachowaniem równowagi pomiędzy życiem prywatnym a pracą – zawiadamia czasopismo „Human Resource Management”.

Naukowcy z kilku amerykańskich uniwersytetów (m.in. Saint Leo University, Saint Louis University, University of Houston) doszli do wniosku, że osoby, które regularnie ćwiczą, deklarują, iż łatwiej przychodzi im sprawowanie kontroli nad różnymi dziedzinami życia i są w stanie skuteczniej oddzielać sprawy osobiste od kwestii zawodowych.

Zaburzenie równowagi między życiem prywatnym a zawodowym może przybierać dwie formy: albo człowiek jest tak zaaferowany pracą, że poświęca jej zbyt wiele uwagi, nawet, gdy znajduje się w domu; albo nie może efektywnie funkcjonować w pracy, bo skupia się wtedy na problemach osobistych.

Teoretycznie, dodatkowy czas poświęcany na ćwiczenia powinien utrudniać możliwość kontrolowania obu sfer życia, ale dzieje się inaczej.

„Uważamy, że ćwiczenia są sposobem na psychiczne oderwanie się od pracy i pozwalają nam czuć się dobrze we własnej skórze” – komentuje Russell Clayton, jeden z badaczy.

Rezultaty wcześniejszych badań pozwoliły również stwierdzić, iż aktywność fizyczna wpływa na obniżenie ogólnego poziomu stresu.

„Osoby, które ćwiczyły regularnie, były przekonane, że potrafią poradzić sobie ze wzajemnym oddziaływaniem życia zawodowego i prywatnego, a w dodatku były mniej zestresowane w pracy” – mówi Clayton.

Naukowcy nawołują, aby pracodawcy zachęcali swoich pracowników do podejmowania wysiłku fizycznego, bo dobre samopoczucie jednostki może mieć duży wpływ na prężne funkcjonowanie całej firmy. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!