Zastąpiono uszkodzone komórki siatkówki

14 sty 2014 r.

Fot. Shutterstock

Naukowcom udało się wszczepić komórki macierzyste w miejsce uszkodzonych komórek siatkówki u królików cierpiących na zwyrodnienie plamki żółtej – informuje czasopismo „Stem Cell Reports”.

Badacze ze Szpitala Uniwersyteckiego w Bonn (Niemcy) oraz Instytutu Neuralnych Komórek Macierzystych w Nowym Jorku (USA) zdołali wyhodować z komórek macierzystych komórki nabłonka barwnikowego siatkówki (ang. retinal pigment epithelium), a następnie zaimplantować je królikom chorującym na zwyrodnienie plamki żółtej.

Po czterech dniach stwierdzono, że nowe komórki nabłonka barwnikowego siatkówki zintegrowały się z pozostałymi strukturami.

„Przeszczepione komórki były żywe. To czysty dowód na to, że zdołały połączyć się z pozostałymi komórkami” – mówi dr Boris V. Stanzel, jeden z badaczy.

Sprawdzano również kondycję komórek po tygodniu i po czterech tygodniach od zabiegu. Okazało się, że przeszczepione komórki wciąż pozostawały stabilne.

W ten sposób udało się zastąpić uszkodzone komórki siatkówki zdrowym materiałem, co daje nadzieję na wypracowanie nowej metody leczenia zwyrodnienia plamki żółtej – choroby często dotykającej starszych ludzi, która wiąże się ze stopniowym pogorszeniem ostrości widzenia i może prowadzić nawet do całkowitej ślepoty.

Niestety naukowcy uważają, że należy przebyć jeszcze długą drogę, zanim będzie można rozpocząć testy kliniczne na ludziach.

„Wyniki naszego eksperymentu dowodzą, że komórki nabłonka barwnikowego siatkówki otrzymane z dojrzałych komórek macierzystych mogą posłużyć do zastąpienia komórek uszkodzonych w wyniku zwyrodnienia plamki żółtej. Jednak jeszcze daleko do zastosowania ich w praktyce klinicznej” – podsumowuje dr Stanzel. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!