Przestarzałe zalecenia zagrażają życiu dzieci

14 sty 2014 r.

Fot. Shutterstock

Zalecany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) sposób postepowania w przypadku wstrząsu może powodować co roku śmierć tysięcy dzieci – informuje serwis „BBC News/Health”.

Wstrząs to nagły stan zagrożenia życia. Gdy do komórek organizmu dostarczana jest zbyt mała ilość tlenu i substancji odżywczych, dochodzi do upośledzenia funkcji i niewydolności wielu narządów.

Wstrząs może mieć różne przyczyny – na przykład zakażenie, odwodnienie, wykrwawienie czy uszkodzenie centralnego układu nerwowego, jednak jego przebieg w większości przypadków jest podobny i ma podobne skutki – może prowadzić do utraty przytomności. Skóra staje się blada i spocona, spada ciśnienie krwi, zaś tętno przyspiesza.

Od dawna zalecanym postępowaniem w przypadku wstrząsu jest szybkie podawanie dużych ilości płynów. Jak jednak wykazały prace przeprowadzone w Afryce w roku 2011, w przypadku dzieci bezpieczniej jest podawać płyny w małych dawkach. Szybkie podanie dużych ilości płynu zmniejszało ich szanse na przeżycie – w porównaniu z grupą, której płyny przetaczano powoli i w niewielkich ilościach umierało o troje dzieci więcej na każdych 100 leczonych.

W przypadku dzieci z najpoważniejszym wstrząsem różnica była jeszcze większa - 48 proc. wobec 20 proc.

Niestety, wydane w roku 2013 poprawione zalecenia WHO nie uwzględniają wyników tych badań. Organizacja twierdzi, że przy ich zmianie jest „bardzo czujna”, a weryfikacja i uwzględnienie nowych badań wymagałyby dodatkowego czasu. Kolejna modyfikacja wytycznych ma nastąpić na początku roku 2015.

Brak zmian w zaleceniach dotyczących wstrząsu skrytykowała między innymi prof. Kathryn Maitland, pediatra z Medical Research Council oraz Imperial College w Londynie London. Według jej szacunków brak zmian jest przyczyną śmierci tysięcy dzieci rocznie.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!