Apel Naczelnej Rady Lekarskiej do ministra zdrowia o pilny komunikat ws. wyrobów medycznych

15 sty 2014 r.

Bartosz Arłukowicz. Fot. PhilipLaTorre/Wikipedia

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz zaapelował do ministra zdrowia o wydanie komunikatu dla lekarzy ws. trybu wystawiania zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne w związku z wejściem w życie nowego rozporządzenia.

"W ostatnich dniach ubiegłego roku wprowadził pan minister nowe regulacje dotyczące wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, dotyczące m.in. trybu wystawiania zleceń na zaopatrzenie w te wyroby. Sposób ich wprowadzania oraz brak kampanii informacyjnej ze strony Ministerstwa Zdrowia spowodował chaos w pracy lekarzy, a przede wszystkim utrudnienie dla ich pacjentów" - podkreślił prezes NRL.

"6 grudnia ubiegłego roku podpisał pan dwa rozporządzenia dotyczące ww. kwestii tj. rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie (opublikowane 17 grudnia 2013 r.), które weszło w życie 1 stycznia 2014 r., z zaledwie 14 dniowym vacatio legis, oraz rozporządzenie w sprawie wzoru zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz wzoru zlecenia naprawy, którego wejście w życie odroczono do dnia 1 lipca 2014 r." - napisał Hamankiewicz do Arłukowicza.

Dodał, że zarządzenie NFZ ws. określenia warunków umów z lekarzami dotyczących wystawiania zleceń dla pacjentów na wyroby medyczne ukazało się dopiero 24 grudnia. NFZ utrzymał w nim dotychczasowe wzory zleceń, ale nałożył na lekarzy obowiązek wprowadzenia zmian w wystawianym zleceniu i wpisywanie w nim nazwy, grupy i liczby porządkowej wyrobu z nowego wykazu. W poprzednim wykazie wyroby były opisane kodem i ten kod lekarz wpisywał do zlecenia.

Według Hamankiewicza pośpiech z jakim wprowadzano nowe regulacje oraz brak jakiejkolwiek akcji informacyjnej "uderzył w osoby uprawnione do wystawiania zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne, a przede wszystkim w pacjentów". Według doniesień medialnych, część lekarzy po 1 stycznia nie znała nowych zasad i wystawiała zlecenia wpisując kod wyrobu zamiast nazwy, grupy i liczby porządkowej. Pacjenci z takimi zleceniami nie uzyskiwali ich potwierdzenia w oddziałach NFZ i musieli ponownie udać się do lekarza, po zlecenie wystawione według nowych zasad.

"Biorąc pod uwagę publikację zarządzenia prezesa NFZ w okresie świątecznym, jego natychmiastowe wejście w życie oraz niejasność zawartych w nim przepisów nie dziwi fakt, że nie wszystkie zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne wydane po 1 stycznia 2014 r. były zgodne z jego postanowieniami" - ocenił Hamankiewicz.

Zwrócił się on z pilną prośbą o wydanie przez ministra zdrowia komunikatu dla lekarzy dotyczącego trybu wystawiania zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne.

Rzecznik prasowy NFZ Andrzej Troszyński wyjaśnił w rozmowie z PAP, że zarządzenie NFZ weszło w życie kilka dni przed końcem roku, więc lekarze mieli czas na zapoznanie się z nim. "Określa ono, że do lipca pozostaje dotychczasowy wzór zlecenia, jednak ponieważ od 1 stycznia obowiązuje nowy wykaz wyrobów to lekarze zgodnie z nim na zleceniu muszą wpisywać nazwę, grupę i liczbę porządkową wyrobu medycznego" - wyjaśnił Troszyński.

Do czasu nadania depeszy PAP nie uzyskała komentarza w tej sprawie z resortu zdrowia.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!