Zakończono modernizację szpitala w Jastrzębiu Zdroju

15 sty 2014 r.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Jastrzębiu - Zdroju. Fot. wss2.pl

6,7 mln zł kosztowała zakończona w środę modernizacja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu Zdroju (Śląskie). Dzięki niej pacjentom będzie cieplej, szpital zaoszczędzi na energii, będzie też bardziej przyjazny dla środowiska.

Jak poinformowano podczas środowej uroczystości, w placówce zainstalowano m.in. pompę ciepła. W tym celu na terenie szpitala wykonano 102 odwierty geotermalne o głębokości 150 m każdy. Zmodernizowano także instalację centralnego ogrzewania, wymieniając ponad 1200 grzejników oraz tysiące metrów rur, a także system wentylacji mechanicznej.

Według dyrekcji szpitala inwestycja, przeprowadzona w większości dzięki środkom unijnym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, pozwoli znacznie zmniejszyć wysokie koszty ogrzewania. Ogranicza też emisję szkodliwych substancji do środowiska.

Już wkrótce jastrzębski szpital planuje kolejną inwestycję wartą 3,4 mln zł. Dzięki pożyczce z inicjatywy Jessica zmodernizuje stację dializ i zagospodaruje tereny zielone dla pacjentów. Umowę z Bankiem Ochrony Środowiska podpisano pod koniec ubiegłego roku.

Jessica (Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas) to inicjatywa powstała we współpracy Komisji Europejskiej z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym i Bankiem Rozwoju Rady Europy. Jej celem jest wsparcie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich. Chodzi m.in. o przywracanie blasku niszczejącym obiektom poprzemysłowym oraz o rewitalizację zdegradowanych terenów w miastach.

Szpital w Jastrzębiu dysponuje ponad 600 łóżkami. Rocznie hospitalizuje ok. 32 tys. pacjentów, a lekarze udzielają w poradniach 72 tys. porad. Placówka powstała w 1976 r., głównie z myślą o górnikach pracujących w Jastrzębiu Zdroju i Rybnickim Okręgu Węglowym. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!