Ćwiczenia na siłowni chronią kobiety przed cukrzycą

15 sty 2014 r.

Fot. Shutterstock

Kobiety, które wykonują ćwiczenia siłowe – zwłaszcza w połączeniu z aerobowymi - są mniej narażone na cukrzycę – informuje pismo "PLoS Medicine”.

Naukowcy z Harvard Medical School przeanalizowali dane uzyskane podczas trwającej osiem lat obserwacji niemal 100 tys. amerykańskich pielęgniarek.

Już wcześniej wykazano, że ćwiczenia aerobowe w rodzaju biegania, szybkiego marszu i pływania mogą zapobiegać cukrzycy. Okazało się, że również podnoszenie ciężarów, pompki i podobne ćwiczenia rozwijające mięśnie zmniejszają ryzyko zachorowania na cukrzycę, podnosząc przy tym skuteczność ochrony dawanej przez ćwiczenia aerobowe.

Największą korzyść z aktywności fizycznej (w porównaniu z grupą nieaktywną) odniosły kobiety, które przez co najmniej 150 minut tygodniowo wykonywały korzystne dla serca i płuc ćwiczenia aerobowe w rodzaju biegania czy pływania oraz przynajmniej przez godzinę w ciągu tygodnia – ćwiczenia siłowe rozwijające mięśnie. W aktywnej grupie cukrzyca typu 2 pojawiała się o jedną trzecią rzadziej niż w nieaktywnej.

Cukrzyca typu 2 rozwija się, gdy komórki trzustki nie wytwarzają odpowiedniej ilości insuliny lub gdy tkanki nie reagują na nią prawidłowo. W konsekwencji podnosi się poziom glukozy we krwi, co prowadzi do różnorodnych zaburzeń.

Wykonywanie ćwiczeń co najmniej dwa razy w tygodniu od dawna jest zalecane osobom dorosłym. Za najpewniejszy sposób zmniejszenia ryzyka cukrzycy typu 2 uważane jest utrzymanie właściwej wagi przez zdrową, zbilansowaną dietę i regularną aktywność fizyczną.

Zdaniem autorów badań dzięki ćwiczeniom siłowym zwiększa się masa mięśni, co pozwala usprawnić metabolizm glukozy. Zaznaczają, że ich badania obejmowały tylko kobiety rasy białej. Jednak podobne wyniki uzyskano wcześniej w przypadku mężczyzn. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!