„Doping mózgu” coraz częstszy wśród sportowców-amatorów

15 sty 2014 r.

Fot. Shutterstock

Przyjmowane substancji zwiększających możliwości mózgu coraz częściej zdarza się wśród osób amatorsko uprawiających sport - informuje pismo „Plos One”.

Jak wynika z niemieckich badań przeprowadzonych przez zespół prof. Periklesa Simona z uniwersytetu w Moguncji, 15 proc. osób uprawiających rekreacyjnie triathlon przyznaje się do zażywania leków na receptę, które mają zwiększać koncentrację. Przyjmowanie leków zwiększających wydolność mózgu jest wśród sportowców–amatorów popularniejsze niż leków poprawiających parametry fizyczne (13 proc. ankietowanych przyznało się do stosowania steroidów, erytropoetyny czy ludzkiego hormonu wzrostu). Oba rodzaje dopingu były wyraźnie popularniejsze wśród mężczyzn.

Badania objęły niemal 3000 triathlonistów biorących udział w zawodach na terenie Niemiec. Prawdopodobnie zjawisko ma znacznie szerszy zasięg. Stosowane leki zostały stworzone na potrzeby osób z zaburzeniami koncentracji, pamięci czy procesów poznawczych. Chodzi na przykład o metylofenidat, który podaje się chorym na ADHD czy modafinil, pomocny w leczeniu narkolepsji (nadmierna senność i halucynacje).

Tego rodzaju doping pojawił się także w zawodowym sporcie. Aż u 8 proc. graczy bejsbolowej amerykańskiej Major League rozpoznano na przykład ADHD, dzięki czemu otrzymują legalnie odpowiednie leki podnoszące koncentrację.

Zdaniem naukowców „doping mózgu” jest popularniejszy od podnoszącego wydolność fizyczną, ponieważ stosowane do tego celu substancje nie są zabronione. Także społeczna akceptacja leku na ADHD jest większa niż na przykład steroidów. Jak jednak przestrzegają specjaliści, długotrwałe przyjmowanie tych środków w nadmiernych ilościach przez zdrowe osoby może mieć niekorzystne następstwa.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!