Zatrudnienie może prowadzić do złagodzenia objawów autyzmu

16 sty 2014 r.

Fot. Shutterstock

Większa niezależność w środowisku pracy pomaga zniwelować objawy autyzmu u osób dorosłych - wynika z badań opublikowanych przez "Journal of Autism and Developmental Disorders".

Naukowcy z Uniwersytetu Vanderbilt i Uniwersytetu Wisconsin-Madison prowadzili obserwacje w grupie 153 dorosłych osób z autyzmem (średnia wieku wynosiła 30 lat). Dane gromadzone były na początku badań i 5,5 roku później.

"Zaobserwowaliśmy, że większy poziom niezależności i zaangażowania w miejscu pracy prowadzi do wymiernej poprawy w zakresie objawów autyzmu i powiązanych z nimi zachowań" - mówi autorka badań dr Julie Lounds Taylor.

Badacze skoncentrowali się przede wszystkim na takich objawach, jak ograniczone zainteresowania, powtarzalność zachowań, zaburzenia w komunikacji z otoczeniem czy trudności w interakcjach społecznych.

Wyniki badań świadczą o tym, że zatrudnienie może mieć wpływ terapeutyczny i poprawiać jakość życia osób z autyzmem, a także sprzyjać rozwojowi poprzez stymulację poznawczą i społeczną. Niepełne zatrudnienie jest problemem często spotykanym wśród dorosłych z autyzmem. Około 50 proc. osób autystycznych spędza bardzo mało czasu w społeczności oraz pracuje w odosobnieniu - podkreślają naukowcy.

"Większość badań nad autyzmem koncentruje się na wczesnym dzieciństwie. Autyzm jest jednak zaburzeniem towarzyszącym przez całe życie, a jego objawy utrudniają dorosłym codzienne funkcjonowanie. Biorąc pod uwagę częstość występowania autyzmu, a obecnie dotyka on jedno na 88 dzieci, musimy nadal analizować czynniki, które sprzyjają poprawie jakości życia tych osób" - podsumowuje dr Taylor. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!