Nadużywanie alkoholu przyspiesza problemy z pamięcią

16 sty 2014 r.

Fot. Shutterstock

Nadużywanie alkoholu przez mężczyzn w średnim wieku przyspiesza problemy z pamięcią nawet o sześć lat – wynika z badań, które publikuje pismo „Neurology”.

Do takich wniosków doszli naukowcy z University College w Londynie, którzy przeprowadzili badania wśród ponad 5 tys. mężczyzn i ponad 2 tysięcy kobiet. Ich nawyki związane z piciem alkoholu (piwa, wina, likierów, wódek) oceniano trzykrotnie w ciągu 10 lat. Po tym okresie, gdy badani byli w wieku od 44 do 69 lat, wykonano u nich cztery testy sprawdzające pamięć oraz tzw. funkcje wykonawcze, na które składają się zdolności pozwalające kierować swoimi myślami i zachowaniem w sposób świadomy, celowy i zaplanowany. Zalicza się do nich m.in. zdolność hamowania impulsów, utrzymania koncentracji uwagi oraz umiejętność adaptowania się do wymogów środowiska.

Testy te powtórzono jeszcze dwukrotnie – po 5 i po 10 latach.

Naukowcy nie odnotowali różnic w zakresie pogarszania się pamięci i funkcji wykonawczych u panów, którzy nie pili wcale, przestali pić bądź pili małe lub umiarkowane ilości alkoholu, tj. mniej niż 20 gram czystego alkoholu dziennie (czyli mniej niż np. dwa kieliszki 10-procentowego czerwonego wina, po 100 ml każdy).

Natomiast u mężczyzn, którzy pili bardzo dużo, tj. co najmniej 36 gram czystego alkoholu dziennie, pogorszenie tych zdolności następowało o 1,5-6 lat szybciej.

Jak podkreśla współautorka pracy dr Severine Sabia z University College w Londynie, badanie to sugeruje, że picie dużych ilości alkoholu przez mężczyzn w średnim wieku przyspiesza spadek ich sprawności umysłowej w przyszłości.

Z kolei u pań to 10-letnia abstynencja była związana z szybszym pogorszeniem wyników w testach na funkcje wykonawcze w porównaniu z kobietami, które piły mniej niż 10 gram alkoholu dziennie. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!