Nastoletni chłopcy martwią się o swoją wagę

16 sty 2014 r.

Fot. Shutterstock

Chłopcy, którzy uważają się za zbyt szczupłych, są bardziej narażeni na depresję niż chłopcy zadowoleni ze swojej wagi oraz ci, którzy sądzą, że są zbyt ciężcy – zawiadamia „Psychology of Men & Masculinity”.

Propagowany przez media kult nienagannej sylwetki wpływa nie tylko na postawy nastoletnich dziewcząt, ale także na obraz własnego ciała u chłopców.

Badania przeprowadzone przez naukowców z Massachusetts General Hospital (USA) wskazują na to, że młodzi mężczyźni, którzy postrzegają siebie jako zbyt szczupłych i stają się obiektem drwin ze strony rówieśników ze względu na swój wygląd, mają większą skłonność do zapadania na depresję niż inni chłopcy w tym samym wieku.

Objawy depresji występują u chłopców przekonanych o swojej chudości częściej niż u nastolatków uważających się za zbyt grubych.

Zjawisko to utrzymuje się nawet w przypadku młodych mężczyzn, których waga mieści się w granicach normy, ale oni sami sądzą, że ważą za mało.

Chłopcy twierdzący, iż są zbyt szczupli, częściej decydują się ponadto na stosowanie sterydów.

„Nasze badania kładą nacisk na często niedocenianą kwestię zaburzonego obrazu ciała u nastoletnich chłopców. Nastoletnie dziewczęta dążą do osiągnięcia szczupłej sylwetki, tymczasem nastoletni chłopcy pragną posiadać muskularne ciało. Zaobserwowaliśmy, że niektórzy z tych chłopców, szczególnie ci, którzy sądzą, iż nie są w stanie uzyskać wymarzonej sylwetki, cierpią z tego powodu i są gotowi do podejmowania drastycznych środków” – mówi Aaron Blashill, jeden z badaczy. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!