Przeszczepy rąk i twarzy mogą być bardziej dostępne

16 sty 2014 r.

Fot. Shutterstock

Dzięki wytworzeniu tolerancji wobec przeszczepów mięśni i skóry pacjenci nie będą zmuszeni do przyjmowania leków immunosupresyjnych przez całe życie – informuje „American Journal of Transplantation”.

Naukowcy z Massachusetts General Hospital (USA) opracowali procedurę wytwarzania tolerancji immunologicznej, która może zwiększyć dostępność przeszczepów obejmujących różne rodzaje tkanek (unaczynione przeszczepy wielotkankowe, VCA) - na przykład ręki czy twarzy.

Dotychczas przeszczep od dawcy, którego tkanki nie były zgodne z biorcą, wymagał przyjmowania przez całe życie leków zapobiegających odrzuceniu, co było poważnym odgraniczeniem. Przeszczepy ręki czy twarzy wykonywane są zwykle u osób młodych, które przez długie lata narażone są na takie skutki uboczne, jak zwiększone ryzyko infekcji, cukrzycy, problemów z nerkami, a nawet niektórych nowotworów.

Podczas eksperymentów przeprowadzonych na karłowatych świniach udało się z powodzeniem przeszczepiać kończyny od immunologicznie niezgodnych dawców bez objawów odrzucenia. Metoda opiera się na transplantacji szpiku dawcy i wytworzeniu tak zwanego „chimeryzmu” – współistnienia komórek szpiku dawcy i biorcy. Była skuteczna zarówno wtedy, gdy szpik przeszczepiono kilka miesięcy wcześniej (co jest raczej niemożliwe w przypadku ludzi), jak i w tym samym czasie, co właściwy przeszczep. Jednej ze świń udało się już przeżyć z przeszczepem i bez podawania leków 480 dni.

Zdaniem autorów badań, dzięki nowej procedurze możliwe będzie szybkie dokonywanie przeszczepów na przykład u ofiar eksplozji materiałów wybuchowych, wypadków czy działań wojennych. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!