Genomy staniały

16 sty 2014 r.

Fot. Shutterstock

Ludzki genom będzie można wkrótce zsekwencjonować w kilka godzin za 1000 dolarów lub mniej – informuje pismo Bio-IT World.

Podczas dorocznej konferencji JP Morgan Healthcare Conference w San Francisco amerykańska firma Illumina z San Diego ogłosiła, że dzięki skonstruowanej przez nią maszynie HiSeq X możliwe jest zsekwencjonowanie pięciu genomów dziennie, przy czym koszt jednej takiej operacji to tylko 1000 dolarów, a urządzenie kosztuje milion dol. Cena potrzebnych do badania materiałów i odczynników sięga 800 dolarów. Wcześniejsza aparatura tego typu działała sześć razy wolniej.

W ciągu roku jeden HiSeq X będzie mógł zsekwencjonować genomy 18 000 osób. Kilka dużych instytucji już je zamówiło. Dostawa rozpocznie się w marcu. Pojawi się także mniejsza i wolniejsza (30 godzin na jeden genom) wersja NextSeq dla małych laboratoriów – za ćwierć miliona dolarów.

Specjaliści pracowali nad tak znacznym obniżeniem ceny już od ponad dziesięciu lat. Pierwszy zespół, któremu się to uda, miał otrzymać nagrodę Archon X Prize w wysokości 10 milionów dolarów. Jednak konkurs zakończył się w sierpniu 2013, ponieważ organizatorzy doszli do wniosku, że postęp technologii i tak doprowadzi wkrótce do obniżenia kosztów, nawet bez zachęt finansowych.

Jak powiedział podczas swojej prezentacji prezes firmy Illumina Jay Flatley, świat wkracza „w naddźwiękową erę genomiki”.

Niemal powszechna dostępność metody sekwencjonowania całego genomu może w przyszłości pozwolić na rozwój medycyny spersonalizowanej - znacznie skuteczniejsze leczenie chorób przy mniejszych działaniach ubocznych. Naukowcy będą mogli prowadzić badania dużych grup ludzi dotyczące na przykład raka, dokładnie znając ich cechy genetyczne, co przyczyni się do jeszcze szybszego postępu medycyny. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!