Pierwsza w Polsce operacja skoliozy metodą Shilla

16 sty 2014 r.

Fot. Shutterstock

Pięć operacji korekcji kręgosłupa u dzieci, w tym jedną z wykorzystaniem nowatorskiej technologii Shilla Growth Guidance, wykonał w Poznaniu zespół prof. Tomasza Kotwickiego wraz z amerykańskimi ortopedami. To pierwsze tego typu zabiegi wykonane w Polsce.

O ich powodzeniu poinformowano dzisiaj na spotkaniu prasowym z udziałem ortopedów.

Technologia Shilla, którą wykorzystano podczas jednej z operacji skoliozy, umożliwia uniknięcie zabiegów co 6-9 miesięcy, które polegają na wymianie prętów umocowanych przy kręgosłupie. System Shilla został opracowany przy wykorzystaniu technologii orientacji wzrostu.

Operacje przeprowadzono od poniedziałku w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w ramach promocji programu Global Spine Outreach polegającego na pomocy pacjentom z poważnymi deformacjami kręgosłupa.

W zabiegach, poza prof. Tomaszem Kotwickim, udział brał prof. Lawrence Lenke, kierownik kliniki chirurgii kręgosłupa w Washington University School of Medicine (USA), dr Antony Rinella z Chicago (USA), prof. Krzysztof Siemionow kierownik kliniki chirurgii kręgosłupa w University Illinois w Chicago, oraz specjaliści od neuromonitoringu i implantów kręgosłupowych.

"System Shilla pozwala na korekcję deformacji kręgosłupa. Przy kręgosłupie wszczepiany jest tytanowy implant umocowany przy nim jak rusztowanie, który wydłuża się wraz ze wzrostem dziecka. W ten sposób unikamy kolejnych operacji oraz ryzyka związanego z powikłaniami" - powiedział dziennikarzom prof. Lenke.

Do zabiegów wykonanych w Poznaniu wytypowano dzieci w wieku od 5 do 12 lat, które chorują na skoliozę. Operacje trwały od 3 do 6 godzin. Pacjenci do pełnej sprawności mają wrócić po 6 miesiącach.

"Wszystkie przeprowadzane przez nas zabiegi były skomplikowane. Większość przypadków została zoperowane przy użyciu zaawansowanych technik, których jednym z pionierów jest dr Lenke. Technologia Shilla jest wskazana jedynie dla wąskiej grupy pacjentów. To jedna z opcji leczenia, którą można zastosować w przypadku leczenia wyselekcjonowanych pacjentów ze skoliozą" - przyznał dr Siemionow.

Skolioza to schorzenie polegające na wykrzywieniu kręgosłupa. Jak zaznaczył Siemionow cierpi na nie ok. 10 proc. społeczeństwa, ale jedynie 1 na 1000 przypadków jest poważny i może doprowadzić do problemów w układzie oddechowym, spowodowanym uciskiem na płuca i zmniejszającą się objętością klatki piersiowej.

Global Spine Outreach to organizacja zajmująca się leczeniem skomplikowanych schorzeń kręgosłupa. Założycielami organizacji są prof. Lenke, dr Rinella, i dr Siemionow.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!