Pacjenci z SM częściej chorują na raka?

17 sty 2014 r.

Fot. Shutterstock

Osoby cierpiące na stwardnienie rozsiane (SM) mogą mieć zwiększone ryzyko zachorowania na raka. Dotyczy to każdego typu nowotworu, ale w szczególności raka piersi - wynika z badań opublikowanych właśnie na łamach „European Journal of Neurology”.

Jednak ponieważ wnioski te są sprzeczne z wcześniejszymi doniesieniami naukowymi, autorzy badania - zespół dr. Li-Min Sun z Zuoying Branch of Kaohsiung Armed Forces General Hospital w Kaohsiung na Tajwanie - podkreślają konieczność przeprowadzenia dalszych studiów w tym temacie.

Tajwańscy naukowcy porównali dane pacjentów z SM pochodzące z Narodowego Systemu Ubezpieczeń Zdrowotnych. Dotyczyły one 1292 pacjentów, u których zdiagnozowano tę chorobę w latach 1997-2010.

"Nasza analiza przyniosła nieoczekiwane wyniki - mówi dr Li-Min Sun. - Odkryliśmy, że osoby ze stwardnieniem rozsianym były o 85 proc. bardziej narażone na rozwój raka niż grupa kontrolna. Szczególnie wysokie było ryzyko rozwoju raka piersi - ponad dwukrotne większe niż w pozostałej populacji".

Zdaniem autora, takie wyniki sugerują, że chorzy na SM powinny być dokładnie i regularnie monitorowani pod kątem wczesnego wykrycia choroby nowotworowej.

Dr Sun podkreśla jednocześnie, że nie jest jasne, dlaczego wyniki otrzymane przez jego zespół nie są zgodne z większością przeprowadzonych wcześniej badań. "Być może odgrywają tu pewną rolę czynniki genetyczne i środowiskowe, które wyróżniają populację tajwańską od mieszkańców krajów zachodnich. Dodatkowe badania, zakrojone na szeroką skalę, powinny pomóc nam ostatecznie rozwiać wątpliwości" - dodaje.

Niektóre wcześniejsze eksperymenty wykazały co prawda, że część pacjentów cierpiących na choroby autoimmunizacyjne, w tym SM, może mieć podwyższone ryzyko zachorowania na raka, ale większość badań nie potwierdziła istnienia związku między tymi schorzeniami.(PAP)

Zobacz historię blogerki chorującej na stwardnienie rozsiane >>


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!