Jednak ponieważ wnioski te są sprzeczne z wcześniejszymi doniesieniami naukowymi, autorzy badania - zespół dr. Li-Min Sun z Zuoying Branch of Kaohsiung Armed Forces General Hospital w Kaohsiung na Tajwanie - podkreślają konieczność przeprowadzenia dalszych studiów w tym temacie.
Tajwańscy naukowcy porównali dane pacjentów z SM pochodzące z Narodowego Systemu Ubezpieczeń Zdrowotnych. Dotyczyły one 1292 pacjentów, u których zdiagnozowano tę chorobę w latach 1997-2010.
"Nasza analiza przyniosła nieoczekiwane wyniki - mówi dr Li-Min Sun. - Odkryliśmy, że osoby ze stwardnieniem rozsianym były o 85 proc. bardziej narażone na rozwój raka niż grupa kontrolna. Szczególnie wysokie było ryzyko rozwoju raka piersi - ponad dwukrotne większe niż w pozostałej populacji".
Zdaniem autora, takie wyniki sugerują, że chorzy na SM powinny być dokładnie i regularnie monitorowani pod kątem wczesnego wykrycia choroby nowotworowej.
Dr Sun podkreśla jednocześnie, że nie jest jasne, dlaczego wyniki otrzymane przez jego zespół nie są zgodne z większością przeprowadzonych wcześniej badań. "Być może odgrywają tu pewną rolę czynniki genetyczne i środowiskowe, które wyróżniają populację tajwańską od mieszkańców krajów zachodnich. Dodatkowe badania, zakrojone na szeroką skalę, powinny pomóc nam ostatecznie rozwiać wątpliwości" - dodaje.
Niektóre wcześniejsze eksperymenty wykazały co prawda, że część pacjentów cierpiących na choroby autoimmunizacyjne, w tym SM, może mieć podwyższone ryzyko zachorowania na raka, ale większość badań nie potwierdziła istnienia związku między tymi schorzeniami.(PAP)
Zobacz historię blogerki chorującej na stwardnienie rozsiane >>