We Wrocławiu powstaje największe w Polsce centrum danych medycznych

17 sty 2014 r.

Fot. Shutterstock

Największe w Polsce centrum do gromadzenia, przetwarzania i udostępniania danych medycznych w wersji elektronicznej zostanie uruchomione w czerwcu we Wrocławiu. Inwestycja kosztuje 300 mln zł.

Korzystanie z usług wrocławskiego centrum będzie płatne, ale zainteresowanie placówek medycznych jest duże - powiedziała PAP w piątek rzeczniczka inwestora firmy Data Techno Park sp. z o.o. Anna Smycz-Michalak.

„Nie jesteśmy jedynym takim obiektem, ale jest to jedyne w kraju centrum przetwarzania i gromadzenia plików w wersji elektronicznej w całości i wyłącznie poświęcone danym medycznym. To jedna z najnowocześniejszych na świecie i największa w Polsce serwerownia” - dodała Smycz-Michalak.

Podkreśliła, że informacje zgromadzone w centrum będą całkowicie bezpieczne i dostępne poprzez internet z każdego miejsca na świecie. „Lekarz w każdej chwili będzie miał dostęp przez internet do historii choroby pacjenta, który nie będzie musiał stawiać się na wizytę z papierową dokumentacją. Nasza oferta jest również korzystna dla placówek, które nie będą musiały budować własnych serwerowni i ich utrzymywać” - zapewnia Smycz-Michalak.

Wrocławskie centrum przetwarzania danych medycznych to 512 szaf serwerowych, z których każda ma po 42 serwery. Obiekt ma własne zasilanie. Dane zabezpieczone będą przed atakami hakerskimi.

85 proc. kosztów inwestycji sfinansowano z funduszy UE z programu Innowacyjna Gospodarka. Na serwerownię wydano 230 mln zł, a całkowity koszt budowy wraz z uruchomieniem, które nastąpi w czerwcu, to kwota blisko 300 mln zł.

Zgodnie z ustawą, od 1 sierpnia 2014 r. wszystkie placówki medyczne są zobowiązane do gromadzenia, przetwarzania i udostępniania dokumentacji medycznej w wersji elektronicznej.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!