Uraz mózgu może skracać życie

17 sty 2014 r.

Fot. Shutterstock

Urazy głowy mogą zwiększać ryzyko przedwczesnej śmierci – informuje pismo "JAMA Psychiatry”.

Naukowcy z University of Oxford oraz Karolinska Institutet w Sztokholmie przeanalizowali szwedzkie dane medyczne z lat 1969-2009. Dotyczyły one ponad 2 mln pacjentów, którzy przeżyli co najmniej sześć miesięcy po urazie.

Jak się okazało, osoby po urazie głowy były trzykrotnie bardziej narażone na przedwczesną śmierć.

O ile tylko 0,2 proc. osób. które nie doznały urazu głowy, umierało przed 56. rokiem życia, to w grupie. która doznała urazu. było to 0,6 proc. Najbardziej zagrożone okazały się osoby, u których jeszcze przed urazem występowały zaburzenia psychiczne – w ich przypadku 56. roku życia nie dożywało aż 4 proc. objętych badaniami.

Najczęstszymi przyczynami przedwczesnej śmierci okazały się samobójstwo i poważne urazy będące skutkiem napaści lub wypadku.

Autorzy badań uważają, że powstałe na skutek urazu mózgu uszkodzenia sieci neuronowych pogarszają zdolność radzenia sobie w nowych sytuacjach. Choć przedwczesna śmierć to najgorszy z odległych skutków urazu głowy, znacznie powszechniejszymi następstwami są depresja czy lęki. Dlatego stan zdrowia pacjentów po urazie powinien być monitorowany.

Co roku ponad milion osób trafia w Europie do szpitala z powodu urazu głowy. Badania pośmiertne wykazują ślady urazu mózgu u 2 proc. populacji.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!