4,2 mld zł ma wydać na leczenie w tym roku łódzki oddział NFZ

17 sty 2014 r.

Fot. nfz.gov.pl

4,2 mld zł na leczenie, w tym 1,7 mld zł na leczenie szpitalne, ma wydać w tym roku łódzki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. W oddziale powołano specjalny zespół, który ma kontrolować, gdzie w regionie są najdłuższe kolejki do specjalistów.

Z końcem listopada ub. roku NFZ zakończył aneksowanie umów na 2014 r. Jak poinformowała na konferencji prasowej dyrektor łódzkiego oddziału NFZ Jolanta Kręcka, ze wszystkim placówkami udało się osiągnąć kompromis (poza szpitalem w Głownie).

Pacjenci w Łódzkiem leczyć się będą w tym roku m.in. w 625 oddziałach, 636 gabinetach stomatologicznych i 1623 poradniach specjalistycznych. W tym roku łódzki NFZ zaplanował niewielki wzrost nakładów m.in. na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną w 23 jej rodzajach - m.in. dziecięcej: alergologii, diabetologii, gruźlicy i chorób płuc oraz kardiologii, a także chorób zakaźnych.

Łódzki NFZ planuje też zakupić świadczenia w zakładzie opiekuńczo-leczniczym dla pacjentów wentylowanych mechanicznie (19 łóżek), 15 łóżek w zakresie psychiatrii sądowej i świadczenia w zakresie tomografii komputerowej w powiatach, w których nie ma tomografu, tj. rawskim i opoczyńskim.

Łódzki oddział przygotowuje się także do przeprowadzenia nowego konkursu ofert na świadczenia na kolejne trzy lata. Chce też zmniejszyć kolejki pacjentów oczekujących na wizyty u specjalistów.

"Wiemy, że kolejek tak szybko nie zmniejszymy, natomiast to co oddział może zrobić w swoim zakresie, to na pewno poprawić organizację pracy poradni, zwrócić uwagę na czas pracy i potencjał" - dodała Kręcka.

Przyznała, że został powołany specjalny zespół, który dokonał analizy, gdzie są najdłuższe kolejki do specjalistów i będzie kontrolował poradnie i gabinety stomatologiczne.

"W niektórych sytuacjach mamy wątpliwości, czy dany świadczeniodawca dobrze raportuje nam kolejki pacjentów. Mamy też ponad stu lekarzy, którzy w ciągu całego roku, mimo że byli zgłoszeni do poradni specjalistycznych, nie wykonali ani jednego świadczenia" - dodała. Zespół skontrolować ma także prawie 300 gabinetów stomatologicznych, które zgłosiły do konkursu, że pracują także w soboty.

Według niej wyzwaniem w tym roku dla łódzkiego oddziału NFZ ma być uruchomienie Centrum Kliniczno-Dydaktycznego Uniwersytetu Medycznego, które stanie się nowym, dużym świadczeniodawcą. Mają zostać do niego przeniesione niektóre kliniki z uniwersyteckich szpitali. W CKD znaleźć się mają też m.in. nowoczesne laboratoria diagnostyczne, biochemiczne czy immunologiczne. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!