Można zgłaszać wnioski o dotacje na badania nad lekami przyszłości

17 sty 2014 r.

Fot. Shutterstock

Instytucje naukowe, małe i średnie firmy oraz przedstawiciele grup pacjentów do 8 kwietnia 2014 roku mogą zgłaszać wnioski o dotacje z Unii Europejskiej na badania biomedyczne nad lekami przyszłości. Do podziału jest ok. 170 mln euro.

Wnioski są przyjmowane w ramach jedenastej edycji projektu Innovative Medicine Institute (IMI) – informuje biuro prasowe Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych (INFARMA) w piątkowym komunikacie.

„Budżet przeznaczony na dotacje dla potencjalnych beneficjentów wynosi w tym roku ok. 170 mln euro” – czytamy w komunikacie.

Cytowana w komunikacie Magdalena Gunn z IMI uważa, że „poprzez uczestnictwo w projektach IMI badacze uniwersyteccy mają unikatową szansę na współpracę z najlepszymi naukowcami z całej Europy, a także realizację badań biomedycznych nad lekami przyszłości na najwyższym poziomie".

Innovative Medicines Initiative (IMI) to partnerstwo publiczno-prywatne powstałe we współpracy Komisji Europejskiej i Europejskiej Federacji Przemysłu i Stowarzyszeń Farmaceutycznych EFPIA. Jest największym tego typu przedsięwzięciem na świecie. Celem IMI jest wspieranie współpracy pomiędzy ekspertami z sektora publicznego oraz prywatnego, a także zwiększenie zaangażowania środowiska akademickiego w projekty badawcze.

Z wnioskami mogą występować uniwersytety, instytuty naukowe, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz przedstawiciele grup pacjentów.

Jedenasta już tura naboru wniosków obejmuje 8 obszarów: artretyzm, choroba Alzheimera, onkologia, choroby przenoszone przez zwierzęta, nowe narzędzia wspierające rozwój leków, oporność antybakteryjną (dwa tematy) oraz wpływ medycyny na środowisko.

W ramach pierwszych ośmiu grantów, na które IMI miało do rozdysponowania wśród naukowców i instytucji europejskich, ponad 700 milionów euro, do Polski trafiło niespełna 0,1 proc., czyli niecałe 700 tysięcy euro. Co więcej, na 40 realizowanych z tych pieniędzy projektów, zaledwie w czterech uczestniczyły jednostki naukowe z naszego kraju. Daleko nam do pionierów w pozyskiwaniu funduszy Brytyjczycy - którzy za pieniądze z grantów IMI uczestniczą we wszystkich projektach IMI – łącznie uzyskali już ponad 160 milionów euro.

„Polscy naukowcy i przedsiębiorcy mają ogromny potencjał. Jako INFARMA jesteśmy przekonani, że bliska współpraca przemysłu farmaceutycznego z przedstawicielami polskiej nauki przyniesie znakomite efekty, a w dalszej perspektywie konkretne korzyści dla pacjentów. Inicjatywa IMI doskonale wpisuje się również w plany polskiego rządu odnośnie innowacyjnej gospodarki. Innowacyjna gospodarka to strategiczny kierunek, jeśli wzrost gospodarczy ma być trwały." – powiedział cytowany w komunikacie Paweł Sztwiertnia, Dyrektor Generalny INFARMA.

Prof. dr hab. n. med. Sławomir Majewski Prorektor do spraw Nauki i Współpracy z Zagranicą Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego powiedział: „Jako kierownik polskiego zespołu biorącego udział w projekcie finansowanym z ramienia IMI mogę stwierdzić, iż są to projekty o najwyższym stopniu innowacyjności, choć - trzeba być tego świadomym - są one wymagające pod względem organizacyjnym. Jako osoba odpowiedzialna za rozwój nauki na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym wiem, iż ponadnarodowe projekty badawcze o dużym zasięgu gdzie każdy zespół wnosi swoją specjalizację, stanowią przyszłość nauki”.

Dyrektor do spraw polityki naukowej EFPIA Magda Chlebus dodała, że projekty realizowane dotychczas w ramach IMI już przynoszą wymierne efekty. „Dlatego kolejnym, oczywistym dla nas krokiem jest kontynuacja zawartego partnerstwa publiczno-prywatnego z Komisją Europejską z łącznym budżetem 3 mld euro. Wierzymy, że część pieniędzy z IMI2 będzie wykorzystana także przez polskich badaczy” – powiedziała cytowana w komunikacie.

Aby wesprzeć polskich naukowców i rodzime instytucje, eksperci ze Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych, IMI Joint Undertaking, Europejskiej Federacji Przemysłu i Stowarzyszeń Farmaceutycznych (EFPIA) oraz projektu BASTION realizowanego na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym zorganizowali w piętek konferencję poświęconą sposobom aplikowania o te środki.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!