Soczewki kontaktowe Google zmierzą poziom glukozy

19 sty 2014 r.

Fot. Shutterstock

Google ogłosiło, że testuje soczewki kontaktowe, które pozwalają mierzyć poziom glukozy we łzach. Prototyp wymaga jednak jeszcze dopracowania.

Pomiędzy dwiema warstwami tworzywa, z którego wykonano soczewki, znajduje się bezprzewodowy układ łączności oraz zminiaturyzowane czujniki. Firma pracuje także nad maleńkimi diodami LED, dzięki którym zbyt wysoki lub zbyt niski poziom glukozy włączałby sygnał świetlny.

Soczewki mają dokonywać pomiaru co sekundę. Stały, nieinwazyjny pomiar poziomu glukozy w organizmie ma olbrzymie znaczenie dla chorych na cukrzycę. O ile zbyt wysoka zawartość cukru we krwi powoli uszkadza narządy i tkanki ( na przykład serce, nerki i oczy), to nagły spadek poziomu glukozy grozi zapadnięciem w groźną dla życia śpiączkę hipoglikemiczną. Obecnie do dokonania pomiaru niezbędne jest pobranie kropli krwi.

Według prognoz International Diabetes Federation w roku 2035 na cukrzycę będzie cierpieć co dziesiąta osoba na świecie.

Google ogłosiło, że współpracuje z amerykańską Agencją Żywności i Leków (Food and Drug Administration, FDA) i szuka partnerów, którzy pomogliby wprowadzić produkt na rynek. Chodzi zwłaszcza o oprogramowanie, dzięki któremu użytkownik byłby na bieżąco informowany o swoich parametrach życiowych – na przykład za pośrednictwem smartfonu. Wyniki można by też zapisywać, aby pokazać je lekarzowi.

Nad technologią miniaturowych czujników pracuje wiele firm o ogólnoświatowym zasięgu. Według cytowanych przez BBC ocen wzrost tego sektora wyniesie w najbliższych pięciu latach od 10 do 50 miliardów dolarów. Na przykład na początku stycznia, podczas Consumer Electronics Show (CES) w Las Vegas, zademonstrowany został gadżet o nazwie Sensible Baby. Przyczepiony do ubranka niemowlęcia, monitoruje jego temperaturę, ruchy (w postaci wykresu) i ułożenie (na brzuszku czy na plecach). W razie problemów wysyła sygnał do smartfonu.

Pojawiły się także zegarki, mogące śledzić tętno czy temperaturę skóry, a firma Sony opatentowała „inteligentną perukę”, która rejestrowałaby dane dotyczące temperatury, tętna i ciśnienia tętniczego.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!